12.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ANDRANIK HAKOBYAN).
Účelom svetelnej signalizácie je určiť poradie vozidiel prechádzajúcich križovatkou, dať prednosť v jazde alebo upozorniť na prekážku. Existujú napríklad vodiči, ktorí nevedia, čo je to modré signálne svetlo a kedy sa používa.
Slovenské právne predpisy o cestnej premávke stanovujú niekoľko pravidiel týkajúcich sa svetelnej signalizácie. Na jednej strane sa o poradí prejazdu na križovatke rozhoduje podľa farby, ktorú signalizuje semafor.
Na druhej strane však dáva prednosť v jazde a ukladá vodičom obmedzenia v závislosti od svetelnej signalizácie, ktorou sú vybavené určité typy vozidiel.
Aké farby môže mať blikajúce svetlo
Cestný zákon definuje zvláštne výstražné svetlá ako blikajúce svetlá vysielané svetelnými zariadeniami namontovanými na motorových vozidlách.
Poznáme červené, modré alebo žlté.
Červené majáky sa nachádzajú len na policajných a hasičských vozidlách. Podľa zákona to znamená, že len pri stretnutí s týmito vozidlami sú vodiči povinní zastaviť, keď sú svetlá alebo majáky zapnuté.
Žlté majáky sú namontované na vozidlách s nadmerným rozchodom alebo vozidlách prepravujúcich nebezpečné látky, údržba, cestári… V tomto prípade musia vodiči pri stretnutí s týmito vozidlami jazdiť opatrne.
Čo je modré svetlo a kedy ho používať
Špeciálne modré výstražné svetlá sú namontované na niektorých typoch štátnych vozidiel.
Keď vodič stretne vozidlo, ktoré má v činnosti modrý blikajúci maják, je povinný dať prednosť v jazde.
Špeciálne výstražné svetlá používajú modré svetlo pre vozidlá polície, pohraničnej polície, colného úradu, záchrannej služby, súdneho lekárstva, civilnej ochrany, verejnej záchrannej služby, horskej záchrannej služby, sprievodných vojenských kolón ministerstva obrany, špeciálnych jednotiek Slovenskej spravodajskej služby, Národnej správy väzníc ministerstva spravodlivosti, ako aj služobné vozidlá prokurátorov prokuratúry, ak cestujú na zásahové akcie alebo misie mimoriadnej povahy, ustanovuje zákon o cestnej premávke.
Ako určiť poradie križovatiek na križovatke
Poradie prejazdu na križovatke sa určuje podľa:
- signály policajta;
- svetelnými a zvukovými signálmi záchranných vozidiel (polícia, hasiči, záchranári atď.);
- svetelné signály;
- svetelné alebo zvukové signály (napríklad na železničných priecestiach);
- Dopravné značky;
- Cestné značenie;
- pravidlá cestnej premávky (napr. vozidlá na kruhových objazdoch majú prednosť).
Svetelná signalizácia, t. j. dopravný signál, je teda nadradená pravidlám prednosti platným na kruhovom objazde alebo značkám.
Keď na semafore svieti zelená, vodiči, na ktorých je svetelná signalizácia zameraná, jazdia. Ak svieti žltá alebo červená, musia zastaviť.
Ak na križovatke bliká žltý semafor, prednosť sa určuje značkami, značením alebo pravidlami cestnej premávky.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako spoznáte neoznačené policajné auto? Tento detail je rozhodujúci
Musíte pri vjazde do dvojpruhového kruhového objazdu dať prednosť premávke v druhom pruhu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.