13.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@orlenmagyarorszag).
Orlen urobil poriadny prešľap. Spoločnosť prišla o 400 mil. eur, ktoré jej podriadená spoločnosť Orlen Trading Switzerland previedla ako zálohu za dodávku ropy bližšie neurčenému subjektu. Šanca na vrátenie týchto prostriedkov hraničí so zázrakom.
V stredajšom vyhlásení spoločnosť Orlen oznámila úpravu svojho finančného výsledku za rok 2023, a to v súvislosti so stratou, za ktorú je zodpovedná spoločnosť Orlen Trading Switzerland. Spoločnosť registrovaná vo švajčiarskom kantóne Zug, ktorý sa považuje za daňový raj, bola založená špeciálne na to, aby mohla voľne nakupovať a predávať ropu a ropné produkty. Ako sa však ukázalo, konala príliš ľahkovážne.
V Orléne sa diali zázraky. Teraz tu máme škandál. Strata až 400 mil. eur.
Spoločnosť OTS si u nešpecifikovaného subjektu objednala ropu, ktorú nakoniec nikdy nedostala. Navyše v rozpore s oficiálnymi postupmi spoločnosti Orlen na tento účel zaplatila zálohu vo výške 400 mil. eur, ktoré sa už, žiaľ, nepodarilo získať späť.
„Úprava je spôsobená najmä analýzou schopnosti dcérskej spoločnosti [OTS] získať späť finančné prostriedky, ktoré dcérska spoločnosť zaplatila ako preddavky na nákup ropy a ropných produktov. Vzhľadom na nedodanie ropy a ropných produktov v lehote stanovenej v príslušných zmluvách dcérska spoločnosť vzniesla požiadavky na vrátenie preddavkov. Preddavky neboli vrátené v stanovených lehotách a dcérska spoločnosť označila možnosť vymáhania splatných preddavkov za nepravdepodobnú,“
– uvádza sa v stredajšom vyhlásení.
Stopy vedú do Venezuely?
Len pred mesiacom na tento problém upozornil premiér Donald Tusk. O škandalóznej strate a krokoch, ktoré podnikla švajčiarska spoločnosť Orlen, museli vedieť aj tí vo vláde. „Existuje takáto spoločnosť – OTS, ktorú Orlen založil napriek varovaniam adresovaným členom vlády Mateusza Morawieckého. Pokiaľ ide o charakter podnikania a personálne obsadenie tejto spoločnosti, nebolo rozhodnuté o žiadnom účinnom zásahu,“ – uviedol predseda vlády. „Existujú opodstatnené obavy, že Poľsko bude v súvislosti s činnosťou tejto spoločnosti vystavené veľmi vážnym problémom,“ – dodal.
Nie je jasné, komu OTS zaplatila zálohu za dodávku ropy. Mnohí poukazujú na juhoamerické subjekty, najmä na Venezuelu. Podľa portálu wyborcza.biz agentúra Reuters koncom novembra informovala, že švajčiarska spoločnosť si od gréckeho vlastníka lodí prenajala tanker Olympic Trophy za 13 miliónov USD na prepravu ropy z Venezuely do Číny. Bolo to krátko po tom, ako vláda USA dočasne zrušila embargo na obchod s ropou z Venezuely (do apríla tohto roku). To všetko v dôsledku prvých demokratických zmien v krajine. Okrem toho to malo pomôcť udržať stabilné ceny vzhľadom na nepokoje na Blízkom východe. Napriek tomu, že obchod s Venezuelou bol úplne legálny a v tom čase pravdepodobne aj veľmi lukratívny, OTS pravdepodobne neprijal preventívne opatrenia a riadne sa nepresvedčil o spoľahlivosti svojich obchodných partnerov. Nie je však vylúčené, že prípad má úplne iný základ.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Diesely sa naozaj dajú zachrániť. HVO100 na vlne v Európe, Slovensko už má
Olej na varenie do nádrže na naftu. Je to možné?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.