13.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@drag0nRA).
Každým dňom sa blížime k zákazu predaja spaľovacích áut v Európe. Podľa právnych predpisov prijatých Európskym parlamentom nebude v roku 2035 na starom kontinente zaregistrované žiadne vozidlo s konvenčným motorom. Výnimkou budú exotické autá vybraných značiek a autá na syntetické palivá. Nemecký minister financií v tejto súvislosti vyslovil dôležitý apel.
Európska únia je v otázke zákazu predaja spaľovacích automobilov od roku 2035 neoblomná. Mnohí sa snažili presvedčiť politikov, ale rozhodnutie, ktoré bolo prijaté v marci minulého roka, je legitímne a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Európa zmenila svoj kurz.
Koniec áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Výnimka pre autá pre pár vyvolených
Od roku 2035 budú na cenzúrnom zozname takmer všetky autá so spaľovacími motormi, okrem tých, na ktoré sa vzťahuje dodatok 121, známy aj ako „dodatok Ferrari“. Ten sa vzťahuje na vybrané značky, napr. Ferrari, McLaren, Lamborghini, Bugatti alebo Rolls-Royce, ktoré budú môcť vyrábať a registrovať určitý počet automobilov ročne.
Zákaz áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Syntetické palivá sú jediným riešením
Vo februári minulého roka sa nemeckým politikom podarilo v Európskom parlamente odhlasovať aj legislatívu, ktorá v budúcnosti umožní registráciu spaľovacích automobilov na syntetické palivá (e-palivá), t. j. palivá s neutrálnymi emisiami CO2.
Výroba takýchto palív zahŕňa sériu chemických reakcií. Vodík možno získať z vodnej pary a oxid uhoľnatý (CO) z oxidu uhličitého (CO2). Vodík a oxid uhoľnatý sa potom zmiešajú a vytvoria základ pre výrobu syntetického paliva. Toto riešenie presvedčilo úradníkov z Bruselu.
Výzva nemeckého ministra. Chce nové možnosti pre motorizmus
Nemecký minister financií Christian Lindner znovu otvára diskusiu o rozhodnutí Európskej únie zakázať v roku 2035 predaj nových automobilov so spaľovacími motormi. Ako zdôraznil v rozhovore pre noviny Augsburger Allgemeine, je presvedčený, že stojí za to diskutovať o viacerých výnimkách, než je tá, ktorá bola udelená syntetickým palivám.
Podľa Lindnera by sa podobné výsady a podpora mali poskytnúť aj biopalivám, ktoré sa vyrábajú spracovaním biomasy, čo môžu byť rastliny, látky živočíšneho pôvodu, ako aj mikroorganizmy. Jedným z výrobcov, ktorý už na takomto riešení pracuje, je Mazda. Japonský výrobca používa na výrobu bionafty spracovaný rastlinný olej z rias. Takéto palivo z rias sa už testovalo v koncepčnom vozidle Mazda2 Bio s naftovým motorom 1,5 Skyactiv-G. Vozidlo poháňané biopalivom vyrobeným z použitého kuchynského oleja a tukov z mikrorias dokonca v roku 2022 súťažilo v diaľkových pretekoch Super Taikyu Series.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Motorová nafta XTL na čerpacích staniciach v Nemecku
Neistá budúcnosť elektrickej energie. Čoskoro bude všetko jasné – benzín a nafta zostanú?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.