15.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: interestingengineering.com/space).
Startup Max Space oznámil ambiciózne plány na vývoj nafukovacích modulov podobných balónom, ktoré sa dajú premeniť na vesmírne stanice veľkosti štadióna. Bude takto vyzerať budúca ISS?
Je možné, že nafukovacia architektúra prinesie revolúciu v kolonizácii vesmíru?
Startup Max Space tvrdí, že nafukovací materiál sa dá ľahko uložiť do vesmírnej lode, bezpečne zabaliť, aby zaberal menej miesta, je lacný a ľahko sa rozmiestňuje na povrchu Mesiaca aj na obežnej dráhe. Na dôkaz svojich tvrdení spoločnosť oznámila ambiciózne plány na vývoj nafukovacích modulov podobných balónom, ktoré sa dajú premeniť na vesmírne stanice vo veľkosti „štadióna“.
Spoločnosť Max Space chce vybudovať „rozšíriteľné vesmírne stanovištia pre ľudí a skladovanie“. Tieto stanovištia by mali byť vysoko kvalitné, objemné a oveľa lacnejšie na údržbu a vypustenie do vesmíru. Už v roku 2026 plánuje Max Space vypustiť prvý modul. Tým chce predviesť, že vesmírnu stanicu je možné umiestniť do vesmíru len jedným letom. To by znamenalo obrovskú úsporu peňazí a zjednodušilo by to proces oproti existujúcim riešeniam.
Hľadá sa náhrada za ISS
Napríklad vybudovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice trvalo mnoho rokov a trvalo viac ako 40 letov do vesmíru, takže celkové náklady na túto investíciu presiahli 100 miliárd dolárov. A vesmírne agentúry už dlho uvažujú o jej náhrade, keďže ISS má koncom desaťročia ukončiť svoju prevádzku. To znamená, že preteky o novú technológiu naberajú na obrátkach, a ak sa odhad spoločnosti Max Space o objeme ISS vo výške 200 miliónov dolárov (a to už zahŕňa aj let) ukáže ako reálny. Spoločnosť by mohla vyjsť v ústrety.
A ako to má vôbec fungovať? Nafukovacie lode sa majú na obežnej dráhe premeniť na „tuhé, vysokopevnostné štruktúry“ v dôsledku takzvanej izotenzoidnej architektúry. Táto metóda umožňuje, aby niektoré konštrukčné vlákna zostali neohraničené, čo znamená, že nie sú obmedzené alebo obmedzené okolitými prvkami. Táto voľnosť umožňuje vláknam prijať ideálnu geometriu alebo tvar, ktorý maximalizuje ich schopnosť prenášať zaťaženie.
Balóny sú bezpečnejšie ako kovové
Okrem toho spoločnosť tvrdí, že využíva nový prístup, vďaka ktorému sú rozpínateľné komponenty bezpečnejšie a pevnejšie pre ľudské použitie ako typické pevné moduly. Hovorí o „viacvrstvovom systéme založenom na balistických ochranných vláknach s výrazne vyššou odolnosťou ako hliník a titán“.
Riešenie navrhujeme tak bezpečné a odolné, že Max Space ho vidí nielen ako orbitálnu vesmírnu stanicu, ale aj ako habitaty na Mesiaci a prípadne aj na Marse. Spoločnosť plánuje do roku 2030 vyrábať škálovateľné habitaty s objemom od 20 m3 do 1 000 m3, no veľa bude závisieť od úspešnosti testovacieho modulu.
Za zmienku stojí aj to, že Max Space nie je jedinou spoločnosťou, ktorá vyvíja nafukovaciu vesmírnu stanicu, pretože podobný nápad má aj Sierra Space. Tá do roku 2030 plánuje funkčnú trojposchodovú nafukovaciu vesmírnu stanicu známu ako Large Integrated Flexible Environment (LIFE). Prototyp nedávno prešiel tlakovou skúškou prasknutia v plnom rozsahu, t. j. bol zámerne vyrobený tak, aby explodoval, aby sa otestovali bezpečnostné opatrenia.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Najrýchlejšie lietadlo na svete vo vzduchu. Prvý krát hore
Do domu na Floride narazil záhadný vesmírny artefakt. NASA prípad vyšetruje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.