18.4.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@AmpedAuto).
Čínsky výrobca uviedol na trh prvé sériové vozidlo vybavené polovodičovou batériou, ale šéf CATL sa domnieva, že táto technológia nie je dostatočne vyspelá.
Spoločnosť IM Motors, ktorá je súčasťou skupiny SAIC, nedávno uviedla na trh prvý sériový elektromobil vybavený polovodičovou batériou. Batéria použitá v modeli IM L6 má kapacitu 130 kWh a sľubuje dojazd 1 000 km v čínskom testovacom cykle, ktorý je tolerantnejší ako testovacia norma WLTP.
Spoločnosť IM Motors oznámila, že vozidlo využíva 900V architektúru, ktorá umožňuje nabíjanie až 400 kW z dostatočne výkonnej nabíjacej stanice. Za 12 minút tak môže vozidlo získať dojazd až 400 km.
Napriek týmto pôsobivým údajom sa šéf CATL domnieva, že technológia polovodičových batérií ešte nie je životaschopná a ešte dlho bude.
CATL sa nedomnieva, že polovodičové batérie sú pripravené na masové používanie
Robin Zeng, ktorý stojí za spoločnosťou CATL, hovorí, že podporuje polovodičové batérie, ale domnieva sa, že predstavujú problémy, ktoré bude potrebné riešiť. Napríklad hovorí, že na to, aby sa z nich dalo vyťažiť čo najviac, je potrebné použiť na anódovú elektródu čistý lítiový kov. Tieto ióny sa potom musia rozptýliť pri vysokom tlaku, čo predstavuje bezpečnostný problém.
Podľa Carscoops Zeng hovorí, že inžinieri CATL testovali materiály polovodičových batérií pod tlakom. „Potom testujú a aha, veľmi dobre, prenos iónov je veľmi dobrý. Ale v skutočnosti, ako to môžete dať pod taký veľký tlak?“ Zeng dodal, že pri nabíjaní a vybíjaní batérie sa lítium rozpína, čím sa znižuje jej životnosť. Takýto článok podľa neho vydrží len 10 cyklov nabíjania a vybíjania, čo ho robí nepoužiteľným pre rozsiahle použitie.
Šéf CATL tiež dodal, že ak sa takáto batéria rozbije počas nehody, lítium sa môže zmiešať s vlhkosťou vo vzduchu a uvoľniť toxický hydroxid lítny. Hoci spoločnosť zostáva opatrná, pokiaľ ide o polovodičové batérie, stále vyvíja nové batérie pre elektromobily.
CATL výrazne investovala do sodíkových iónových batérií a batérií z kondenzovanej hmoty, ktoré využívajú polotuhý materiál. Zeng uviedol, že tieto batérie môžu ponúknuť dvojnásobný dojazd oproti bežným lítium-iónovým batériám bez rizík spojených s polovodičovými článkami.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Recyklované batérie? Renault to chce začať robiť vo veľkom
Čínsky prielom. Táto batéria by mohla zmeniť elektromobily a ďalšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.