4.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@NASAKennedy).
Po viac ako desiatich rokoch odkladov a vývoja je naplánovaný štart vesmírnej lode Starliner spoločnosti Boeing s posádkou. Vzhľadom na históriu lode a nedávne škandály spoločnosti je to ošiaľ – takže si zrekapitulujme CST-100 Starliner.
Pôvodný projekt z roku 2010, dnes známy ako CST-100 Starliner, vyzeral ako pretekár Formule 1, ktorý súťaží s naťahovacou hračkou. Starliner, financovaný na základe zmluvy NASA Commercial Crew Transportation Capability (CCtCap), bol jedným z dvoch uchádzačov o novú vesmírnu loď na prepravu nákladu a posádky na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a späť. Keďže stručným cieľom programu bolo podporiť hospodársku súťaž, bol vymenovaný ďalší uchádzač, Crew Dragon spoločnosti SpaceX.
Boeing a vesmírny program
V tom čase sa to zdalo byť smiešne nespravodlivé. Boeing bol jednou z dvoch popredných leteckých spoločností na svete s takmer storočnou históriou. Vyrobila dlhý rad legendárnych vojenských a civilných lietadiel, rakiet a kozmických lodí pre program Apollo, raketoplány Space Shuttle a je hlavným dodávateľom pre ISS. SpaceX bola ešte relatívne nováčikom, ktorého viedol človek s povesťou extravagantných sľubov, ktoré sa často nesplnili.
O štrnásť rokov neskôr je to úplne iný príbeh. Spoločnosť SpaceX uskutočnila množstvo návštev vesmírnej stanice a na obežnú dráhu vypustila aj vlastné súkromné misie. Medzitým sa Starliner zmietal v dlhom reťazci meškaní, prekračovaní nákladov, zahanbujúcich zlyhaní misií a prerušovaní štartov v dôsledku porúch, ktoré by človek od takej skúsenej spoločnosti, akou je Boeing, nečakal.
A potom sú tu škandály, ktoré spoločnosť Boeing postihli mimo lietadla Starliner. Došlo k vyhodeniu zátky dverí na lietadle 737 počas letu, náhlemu úmrtiu bývalého manažéra kvality spoločnosti Boeing, ktorý mal vypovedať v súvislosti s obavami o bezpečnosť, smrteľným haváriám dvoch lietadiel 737 MAX 8 v rokoch 2018 a 2019 v dôsledku závažných konštrukčných chýb a uzemneniu celých flotíl lietadiel. Nehovoriac o prepadoch na akciovom trhu, obvineniach z odsúvania inžinierov na vedľajšiu koľaj pri rozhodovaní a prepúšťaní generálnych riaditeľov.
Mierne povedané, keď Starliner 6. mája uskutoční svoj prvý pokus o štart, na jeho úspech bude spoliehať oveľa viac ľudí ako dvaja astronauti na palube.
Ale čo presne je Starliner? V podstate ide o oveľa dokonalejšiu verziu veliteľského modulu Apollo z čias vesmírnych pretekov, ktorý dokáže prepraviť až sedem astronautov a 220 libier (100 kg) nákladu. Samotná kapsula je čiastočne použiteľná až na 10 letov a má jednorazový servisný modul na napájanie a pohon. Je v nej 20 motorov pre orbitálne manévrovanie a riadenie polohy s výkonom 1 400 lb a 28 motorov systému riadenia reakcie.
Starliner v minulosti stretol s problémami
Ide o pomerne konzervatívnu konštrukciu, hoci sa môže pochváliť viacerými inováciami vrátane autonómnych letových systémov a bezzávitovej konštrukcie pre väčšiu pevnosť pri nižšej hmotnosti. Bohužiaľ, ani to nezabránilo tomu, aby sa Starliner v minulosti stretol s problémami. Pôvodne mal byť plne funkčný do roku 2015. Čoskoro sa to posunulo na rok 2017, potom na rok 2018 a nakoniec na koniec roka 2018. Z toho sa stal rok 2019 a potom rok 2020.
V roku 2019 mal Starliner katastrofálny prvý let kvôli nefunkčnému časovaču štartu, ktorý spôsobil, že jeho motory nezapálili. Vesmírna loď bez posádky bola bezpečne vyzdvihnutá. Nasledovalo prerušenie štartu v auguste 2021 kvôli problémom s ventilmi v motoroch na riadenie polohy.
Druhý skúšobný let bez posádky sa uskutoční v máji 2022. Nasledovali ďalšie menšie meškania a potom v roku 2023 veľké meškanie kvôli problémom s elektroinštaláciou a padákovým zväzkom, ktoré viedli k odkladu na neurčito.
Teraz sú Boeing a NASA pripravené na prvý let s astronautmi, ktorý sa uskutoční v pondelok o 22:34 EDT z kozmického štartovacieho komplexu 41 na vesmírnej stanici Cape Canaveral na palube rakety Atlas V. Posádku budú tvoriť astronauti NASA Barry „Butch“ Wilmore a Sunita Williamsová. Na ISS strávia 10 dní a potom sa vrátia na Zem, kde pristanú na padáku na juhozápade USA. V prípade úspechu budú neskoršie misie niesť štyroch astronautov
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Čierna séria pre Boeing. Závada sa prejavila až po pristátí
Oznamovateľ v prípade spoločnosti Boeing je mŕtvy. Mal poskytnúť ďalšie svedectvo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.