14.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@howeindustries8883).
V súčasnosti trvá cesta na Mars niekoľko mesiacov, ale NASA hľadá spôsob, ako ju skrátiť. V blízkej budúcnosti môže takýto let trvať len 60 dní. To umožní pulzná plazmová raketa, na ktorej pracuje spoločnosť Howe Industries.
Cesty na Mars nie sú krátke. Rovery alebo orbitálne sondy vyslané na Červenú planétu musia prekonať desiatky miliónov kilometrov, čo pri súčasných technológiách trvá približne 5 až 9 mesiacov. Vyslanie človeka na tento svet si dokonca žiada riešenia na skrátenie času letu. NASA vybrala zaujímavý projekt, ktorý by to mohol umožniť.
NASA vybrala projekt spoločnosti Howe Industries
V rámci programu NIAC agentúry NASA vybrali ďalších šesť sľubných projektov, ktoré získajú financovanie a pokračujú vo vývoji. Medzi nimi je aj pulzná plazmová raketa (PPR) od spoločnosti Howe Industries.
Projekt PPR sa ukazuje ako veľmi sľubný a stavia na inovatívnom pohonnom systéme. Princíp jeho fungovania spočíva v riadenom vystreľovaní plazmy. Ohlásené výsledky sú naozaj pôsobivé. Pri špecifickom impulze (Isp) 5 000 sekúnd možno dosiahnuť ťah až 100 000 N! NASA videla v tejto technológii veľký potenciál, preto nie je prekvapujúce, že bola vybraná ako súčasť programu NIAC.
Cesta na Mars za 60 dní
Pulzná plazmová raketa, ktorú vyvíja spoločnosť Howe Industries, by mohla skrátiť čas potrebný na cestu na Mars na 60 dní. Ak to bude možné, výskum Červenej planéty by mohol nabrať na obrátkach. Tým sa možnosti tejto technológie nekončia.
Podľa spoločnosti Howe Industries by sa vyvíjaná technológia mohla použiť na vzdialenejšie misie. Hovorí sa o páse asteroidov a ešte vzdialenejších kútoch blízkeho vesmíru. Teoreticky sa predpokladá dosah 550 astronomických jednotiek (jedna z nich definuje priemernú vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom). Hovoríme teda o vzdialenostiach meraných v miliardách kilometrov.
Pre porovnanie, v súčasnosti najvzdialenejšou sondou vyslanou zo Zeme je Voyager 1 vypustený v 70. rokoch minulého storočia, ktorý je dnes od našej planéty vzdialený viac ako 24 miliárd km.
Súčasný výskum NIAC sa zameral na kozmickú loď s posádkou na Mars, kde sa posudzoval potenciál takéhoto riešenia na prepravu ľudí a zásob. Kto vie, a možno technológia, ktorú vyvíja spoločnosť Howe Industries, časom umožní kolonizáciu Červenej planéty? Nedá sa to vylúčiť, ale na dosiahnutie tohto cieľa budú potrebné roky výskumu a testovania, a to si vyžaduje investície a čas.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Robotický pes, ktorý skenuje výrobu v závode BMW
Nový patent na horúce dni. Umožňuje ochladiť interiér vášho auta o 20 stupňov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.