Správy, Zaujímavosti,

Pite, ale neopíjajte sa. Vychutnajte si drink bez nepríjemných následkov

20.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Monstar Studio). Vedci vyvinuli inovatívny gél, ktorý bráni alkoholu dostať sa do krvného obehu a poškodiť pečeň. To znamená, že si môžete vychutnať svoj obľúbený...

20.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Monstar Studio).

Vedci vyvinuli inovatívny gél, ktorý bráni alkoholu dostať sa do krvného obehu a poškodiť pečeň. To znamená, že si môžete vychutnať svoj obľúbený nápoj bez obáv o svoje zdravie alebo problémy s riadením.

Vedci vyvinuli inovatívny gél, ktorý bráni alkoholu dostať sa do krvného obehu
Foto: shutterstock.com/Monstar Studio

Ak si z času na čas radi vypijete s priateľmi, ale nemáte radi nepríjemné následky takýchto stretnutí, inovatívny gél vyvinutý výskumníkmi ETH Zürich by mohol byť presne to, čo hľadáte. Autori tohto nápadu tvrdia, že prehltnutie tejto látky zabraňuje tomu, aby sa alkohol dostal do krvného obehu a poškodil pečeň.

Za normálnych okolností sa alkohol dostáva do krvného obehu cez sliznice vystielajúce vnútornú stranu žalúdka a čriev a potom sa dostane do pečene, kde sa metabolizuje najprv na toxickú chemickú látku nazývanú acetaldehyd a potom na relatívne neškodnú kyselinu octovú. Nanešťastie, hoci sa acetaldehyd pomerne rýchlo mení na kyselinu octovú, stále spôsobuje veľké škody.

Chráni pečeň pred alkoholom

Navyše, ak sa v krátkom čase skonzumuje veľké množstvo alkoholu, nedokáže sa všetko dostatočne rýchlo metabolizovať, čo vedie k intoxikácii. A práve tu prichádza na pomoc nový experimentálny gél, ktorý sa skladá z glukózy, nanočastíc zlata a nanovlákien odvodených od srvátkových bielkovín pokrytých atómami železa. Môže sa konzumovať pred, počas alebo krátko po pití – funguje za predpokladu, že alkohol je ešte v tráviacom trakte.

Samotný gél sa však trávi pomerne pomaly, takže zostáva v tráviacom trakte dostatočne dlho na to, aby vykonal svoju prácu. Začína sa to reakciou molekúl glukózy a zlata v tele, čo vedie k vzniku peroxidu vodíka, ktorý následne spustí sériu enzymatických reakcií – posilnených atómami železa -, ktoré premenia alkohol priamo na kyselinu octovú skôr, ako sa dostane do krvného obehu.

Lepšie je nepiť vôbec, ale…

Pri laboratórnych testoch sa gél podával myšiam, ktoré dostali jednorazovú dávku alkoholu. V priebehu 30 minút klesla hladina alkoholu v krvi týchto myší o 40 % v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá gél nedostala, a po piatich hodinách to bolo už 56 %. Zistilo sa tiež, že myši mali v tele menej acetaldehydu a vykazovali výrazne nižšiu záťaž pečene.

V súčasnosti sa plánujú štúdie na ľuďoch, pretože hoci vedci, samozrejme, zdôrazňujú, že najlepšie by bolo úplne sa vzdať nápojov s percentami, nie každý má na to chuť. Gél preto môže byť zaujímavý pre ľudí, ktorí sa obávajú o svoje zdravie a nechcú nadmerne zaťažovať svoj organizmus, ale zároveň nemajú v úmysle vzdať sa občasného pitia nadobro.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Môžete piť alkohol v aute? Vodič – NIE. A čo cestujúci?

Čo robiť pri pohľade na nehodu na ceste. Takto sa vyhnete základným chybám


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Objasnené: Ako bude fungovať nové chladiace zariadenie pre jazdcov F1

22.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Michael Potts F1). Exkluzívny pohľad na fungovanie nového chladiaceho zariadenia, ktoré FIA schválila na rok 2025. Prototyp FIA pre nové…

Robot zvyšujúci pevnosť konštrukcie sa presadil v mokrom betóne

22.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@아이티원-d4k). Keď si väčšina z nás predstaví čerstvo vyliaty betón, predstaví si materiál, ktorý by sa mal nechať vyschnúť čo…

Šokujúca pravda: Mikrovozidlá sú na cestách nebezpečnejšie než si myslíte!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@CESVIMAP). Mikrovozidlá neabsolvujú tradičné nárazové testy, keďže ich typové schválenie to nevyžaduje. Napriek tomu, výsledky ukazujú, že kolízia s deformovateľnou…

Európske tradície zlomené: Prečo nový Mercedes CLA prichádza s čínskym motorom?

22.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@AutoInnovationZone). Najnovšia generácia modelu Mercedes CLA prichádza s revolučným hybridným systémom, ktorý kombinuje spaľovací a elektrický pohon. Čo však vzbudzuje…

Hit v úspore nákladov: Prečo Dacia Sandero (nielen) v Nemecku valcuje konkurenciu!

22.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@DeepEnergy26). Dacia Sandero s plynovou inštaláciou je v súčasnosti najlacnejším novým vozidlom v Nemecku. Prejdenie 1 km týmto vozidlom stojí…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov