20.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Monstar Studio).
Vedci vyvinuli inovatívny gél, ktorý bráni alkoholu dostať sa do krvného obehu a poškodiť pečeň. To znamená, že si môžete vychutnať svoj obľúbený nápoj bez obáv o svoje zdravie alebo problémy s riadením.
Ak si z času na čas radi vypijete s priateľmi, ale nemáte radi nepríjemné následky takýchto stretnutí, inovatívny gél vyvinutý výskumníkmi ETH Zürich by mohol byť presne to, čo hľadáte. Autori tohto nápadu tvrdia, že prehltnutie tejto látky zabraňuje tomu, aby sa alkohol dostal do krvného obehu a poškodil pečeň.
Za normálnych okolností sa alkohol dostáva do krvného obehu cez sliznice vystielajúce vnútornú stranu žalúdka a čriev a potom sa dostane do pečene, kde sa metabolizuje najprv na toxickú chemickú látku nazývanú acetaldehyd a potom na relatívne neškodnú kyselinu octovú. Nanešťastie, hoci sa acetaldehyd pomerne rýchlo mení na kyselinu octovú, stále spôsobuje veľké škody.
Chráni pečeň pred alkoholom
Navyše, ak sa v krátkom čase skonzumuje veľké množstvo alkoholu, nedokáže sa všetko dostatočne rýchlo metabolizovať, čo vedie k intoxikácii. A práve tu prichádza na pomoc nový experimentálny gél, ktorý sa skladá z glukózy, nanočastíc zlata a nanovlákien odvodených od srvátkových bielkovín pokrytých atómami železa. Môže sa konzumovať pred, počas alebo krátko po pití – funguje za predpokladu, že alkohol je ešte v tráviacom trakte.
Samotný gél sa však trávi pomerne pomaly, takže zostáva v tráviacom trakte dostatočne dlho na to, aby vykonal svoju prácu. Začína sa to reakciou molekúl glukózy a zlata v tele, čo vedie k vzniku peroxidu vodíka, ktorý následne spustí sériu enzymatických reakcií – posilnených atómami železa -, ktoré premenia alkohol priamo na kyselinu octovú skôr, ako sa dostane do krvného obehu.
Lepšie je nepiť vôbec, ale…
Pri laboratórnych testoch sa gél podával myšiam, ktoré dostali jednorazovú dávku alkoholu. V priebehu 30 minút klesla hladina alkoholu v krvi týchto myší o 40 % v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá gél nedostala, a po piatich hodinách to bolo už 56 %. Zistilo sa tiež, že myši mali v tele menej acetaldehydu a vykazovali výrazne nižšiu záťaž pečene.
V súčasnosti sa plánujú štúdie na ľuďoch, pretože hoci vedci, samozrejme, zdôrazňujú, že najlepšie by bolo úplne sa vzdať nápojov s percentami, nie každý má na to chuť. Gél preto môže byť zaujímavý pre ľudí, ktorí sa obávajú o svoje zdravie a nechcú nadmerne zaťažovať svoj organizmus, ale zároveň nemajú v úmysle vzdať sa občasného pitia nadobro.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Môžete piť alkohol v aute? Vodič – NIE. A čo cestujúci?
Čo robiť pri pohľade na nehodu na ceste. Takto sa vyhnete základným chybám
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.