20.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: twitter.com/MeteoTrasMontPT).
Obyvateľov Portugalska v noci vyľakal nezvyčajný jav. Na oblohe bolo vidieť nezvyčajne jasný pruh a o chvíľu neskôr sa obloha rozžiarila, akoby bol deň.
Tí, ktorí sa v sobotu večer prechádzali po uliciach portugalských miest alebo šoférovali, mali možnosť vidieť, ako oblohu križuje nezvyčajne jasný objekt. O chvíľu neskôr sa objavila svetlica, ktorá rozžiarila tmavú noc. Celá situácia bola zachytená na mnohých záznamoch v rôznych regiónoch krajiny.
Čo rozžiarilo oblohu nad Portugalskom?
Radi sa pozeráme na oblohu. Niekedy ju pozorujeme pri hľadaní dažďových mrakov a niekedy tých, ktoré sú usporiadané do fantastických tvarov. Niekedy hľadáme dúhu po daždi a pri mori čakáme na okamih západu slnka.
Pre mnohých sa skutočné kúzlo začína až po západe slnka. Stačí spomenúť nedávnu geomagnetickú búrku, ktorá spôsobila, že polárnu žiaru bolo možné vidieť nielen na Slovensku, ale dokonca aj v severnej Afrike. Vesmírni nadšenci pravidelne informujú o meteorických rojoch, ktoré možno pozorovať medzi hviezdami.
Nočnú oblohu nad Portugalskom rozžiaril aj jeden z meteorov. Horenie úlomku horniny, ktorá sa dostala do zemskej atmosféry, spôsobilo takéto veľké svetelné žiarenie.
Meteor, meteoroid alebo meteorit. Aký je medzi nimi rozdiel?
Pri pozorovaní Ursíd, Geminíd, Perzeíd a mnohých ďalších sa často môžeme dočítať o výskyte meteorického roja. Niekedy sa stane, že niekto nájde na zemi kus skaly, z ktorej sa vykľuje meteorit. Je to to isté?
Vo vesmíre obiehajú úlomky hornín rôznych veľkostí, ktoré astronómovia klasifikujú podľa veľkosti. Objekty s dobre vypočítanou dráhou väčšou ako 10 metrov sa nazývajú asteroidy. Pod 0,1 mm máme do činenia s kozmickým prachom, ktorý podľa niektorých vedcov prispieva k vzniku strieborných mrakov. Kamenné omrvinky s veľkosťou od 0,1 mm do 10 m sa nazývajú meteoroidy.
Keď takýto meteoroid spadne do zemskej atmosféry, vytvorí sa svetelná stopa alebo meteor. Treba však poznamenať, že aj Medzinárodná astronomická únia pripúšťa spojenie termínu meteor s fyzikálnym objektom, ktorý tento jav spôsobuje. Preto v bežnom jazyku o meteoroidoch takmer nepočujeme. Jasná stopa meteoru vzniká žiarením pár unikajúcich z povrchu objektu, ako aj zo zahriatych a ionizovaných atmosférických plynov pozdĺž dráhy letu.
Ak kamenný úlomok úplne nezhorí a dopadne na Zem, hovoríme o meteorite. Medzi nimi nájdeme železné meteority (siderity), železno-kamenné meteority (siderolity) a kamenné meteority (aerolity). Tie sa delia na chondrity (menej ako 10 % železa, na Zemi sa vyskytujú najčastejšie) a achondrity (menej ako 1 % kryštalického železa, pripomínajú bazalty).
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Do domu na Floride narazil záhadný vesmírny artefakt. NASA prípad vyšetruje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.