21.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/George Sheldon).
Nárast počtu elektrických vozidiel a iných batériových technológií znamená, že dopyt po lítiu bude v nasledujúcich rokoch rýchlo rásť. Výsledky novej štúdie zasa poukazujú na neobvyklý nový zdroj tohto prvku.
Na základe súčasného dopytu bude svet do roku 2035 potrebovať približne 59 nových lítiových baní na ťažbu 45 000 ton tohto strieborného kovu. Je kľúčovou zložkou batérií, ktoré dnes poháňajú doslova všetko od telefónov až po nákladné lode.
Vzhľadom na rastúci dopyt po lítiu vedci vyvíjajú rýchlejšie spôsoby jeho získavania zo soľných jám, ktoré sú spolu s tradičnejšími baňami hlavným zdrojom tohto prvku. To však nie je koniec príbehu, pretože sa hľadajú zdroje aj na iných miestach. Pričom jedným z nich je prúd odpadových vôd vznikajúci pri ťažbe frakovaním v blízkosti Pittsburghu v Pensylvánii.
Odpadová voda plná lítia
Prevádzkovatelia ložísk na ťažbu plynu z bridlíc Marcellus musia regulačným orgánom nahlasovať obsah určitých látok v odpadových vodách. Výskumníci z Pittsburskej univerzity vykonali analýzu, ktorá ukázala, že ak by sa podarilo vyvinúť techniku na extrakciu 100 % lítia z odpadových vôd. Odpadové vody by mohli pokryť približne 40 % dopytu po tomto kove v USA.
Vzhľadom na to, že lítium sa dá z vody odstrániť s viac ako 90 % účinnosťou, dosiahnutie tohto cieľa sa nezdá nemožné. Najmä preto, že americký geologický úrad zaradil lítium medzi kritické prvky a vláda chce, aby sa do roku 2030 všetko lítium vyrábalo na domácom trhu.
USA sa chcú oslobodiť od Číny
Z hľadiska alokácie zdrojov by to predstavovalo pokrok oproti súčasnému spôsobu ťažby zo soľanky v rybníkoch v Čile. A jej prepravy do Číny na spracovanie a prepravy späť do USA na použitie.
Ďalším krokom pri skúmaní prúdu odpadových vôd ako zdroja lítia je analyzovať vplyv ťažby na životné prostredie a vybudovať pilotné zariadenie na výskum a vývoj účinnejších techník ťažby.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Bezlítiové sodíkové batérie opúšťajú laboratórium a začínajú sa vyrábať v USA
Čínsky Hyper s prelomom. Výrobca tvrdí, že má nový typ batérie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.