21.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Locomotive74).
Na modernizovaných úsekoch hlavného železničného koridoru Bratislava – Košice dosahujú
rýchliky a expresy 160 km/h (na niektorých úsekoch). Pendolino u nášho severného suseda dosahuje maximálnu rýchlosť približne 200 km/h, a hoci sa to môže zdať veľa, skutočné rekordy dosahujú železnice v zahraničí, najmä v Ázii. Akú rýchlosť dosahuje najrýchlejší vlak na svete? Kde sa môžete povoziť na superrýchlych železniciach?
Čínsky vlak dosahuje rýchlosť 600 km/h
Niet pochýb o tom, že najrýchlejšie vlaky na svete sa nachádzajú v Ázii. Najrýchlejším vlakom na svete je takzvaný Shanghai Transrapid v Šanghaji, ktorý využíva technológiu magnetickej levitácie. Vlaky na takzvanom magnetickom vankúši nie sú v priamom kontakte s povrchom koľají – vďaka elektromagnetickému zdvihu sa nad nimi vlak akosi vznáša.
Šanghajský Transrapid dokáže zrýchliť na takmer 600 km/h. Na druhej strane, počas jázd pre cestujúcich dosahuje rýchlosť približne 460 km/h.
Čínsky Fuxing jazdí rýchlosťou 350 km/h
Ďalší vlak, ktorý dosahuje závratné rýchlosti, tiež pochádza z Číny. Tentoraz je to CR 400 Fuxing. Vlak prepravuje cestujúcich na trasách Peking – Šanghaj – Hongkok a Peking – Harbin a dosahuje rýchlosť až 350 km/h. Pri testoch dokonca zrýchlil na 420 km/h.
Japonské vlaky lámu rekordy hneď za hranicami Číny
Šinkansen je japonský vysokorýchlostný železničný systém, ktorý vznikol už v roku 1964. V tom čase vlaky jazdili rýchlosťou až 210 km/h. Pred 28 rokmi dosiahli japonské železnice rekordnú rýchlosť 443 km/h. V súčasnosti premávajú vlaky Šinkansen rýchlosťou až 320 km/h.
Francúzsky TGV je najrýchlejší v Európe
V Európe sa najrýchlejšou železnicou môžu pochváliť Francúzi. Francúzske TGV POS sú vlaky, ktoré spájajú Francúzsko s Nemeckom a Švajčiarskom. Vlaky TGV prekonali v roku 2007 svetový rýchlostný rekord, keď dosiahli rýchlosť 574 km/h. Počas osobnej dopravy dosahujú maximálnu rýchlosť približne 320 km/h.
Nemecké vlaky ICE 3 jazdia rýchlosťou 330 km/h
V Európe sa vysokorýchlostnými vlakmi môže pochváliť aj Nemecko. ICE 3 je jedným z ich vlakov, ktorý pri rýchlostných testoch dosiahol rýchlosť až 368 km/h. V komerčnej prevádzke jazdia vlaky ICE 3 skôr nižšou rýchlosťou, hoci stále pôsobivou 330 km/h. ICE 3 premáva najmä v krajine, ale spája aj nemecké mestá s Parížom, Bruselom a Amsterdamom.
Španielske vlaky založené na technológii TGV
V Španielsku môžeme jazdiť aj vlakmi založenými na technológii francúzskych vysokorýchlostných železníc. V roku 2006 jeden takýto vlak dosahoval rýchlosť až 404 km/h. Dnes komerčné vlaky v Španielsku jazdia rýchlosťou až 310 km/h a vozia cestujúcich z Madridu do Malagy, Sevilly, Barcelony a Valencie.
Talianska spoločnosť Trenitalia dosahuje rýchlosť až 400 km/h
Talianske vlaky Trenitalia dosahujú pri testoch rýchlosť až 400 km za hodinu. Osobné vlaky jazdia rýchlosťou až 300 km/h a prepravujú cestujúcich medzi rôznymi mestami. Trenitalia napríklad prekonáva trasu z Milána do Ríma len za 2 hodiny a 59 minút, čo je trasa, ktorá by autom trvala viac ako šesť hodín.
Jediná železnica svojho druhu v Saudskej Arábii
Vysokorýchlostnými vlakmi sa nepochybne môže pochváliť aj Saudská Arábia. Haramain je arabská vysokorýchlostná železnica, ktorá dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 350 km/h. V osobnej doprave však tieto vlaky jazdia o niečo nižšou rýchlosťou „len“ 300 km/h.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Čínsky Maglev stanovil nový rýchlostný rekord. Má byť rýchlejší ako lietadlá
Vodíková lokomotíva prešla dôležitou skúškou. Utiahla 10 000 ton
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.