27.5.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@billmelvin5301).
Pekné počasie, mesto, skúter a hudba zo slúchadiel. Takto pripravený vodič môže kĺzať ulicami a zároveň sa vyhnúť ďalšej dopravnej zápche. Sú však slúchadlá počas jazdy na skútri legálne? Čo o tom hovoria slovenské predpisy?
Jazda na skútri v meste znamená značné pohodlie a rýchlejšiu cestu. Vodič sa môže doslova pretlačiť cez premávku. Má však možnosť spríjemniť si cestu hudbou vychádzajúcou zo slúchadiel pritlačených k uchu? Alebo ich môže použiť na telefonovanie?
Môžu sa bezdrôtové slúchadlá používať počas jazdy na skútri?
Predpisy tomu v skutočnosti nebránia. Ukazuje sa totiž, že jedinou súčasťou výbavy motocyklistu, ktorú určujú, je ochranná prilba. Neuvádzajú žiadne iné zákazy týkajúce sa oblečenia jazdca. Navyše s použitím náhlavnej súpravy Bluetooth môže jazdec legálne telefonovať. Samozrejme, motocyklista by mal byť opatrný. Príliš hlasné počúvanie hudby mu totiž znemožní počuť napríklad blížiacu sa sanitku alebo výstražný klaksón iného vozidla.
Slúchadlá Bluetooth sú preto zákonom povolené. Neexistuje s nimi žiadny právny problém. Existuje však praktický problém. Pretože napríklad slúchadlá s remienkom cez hlavu sa nezmestia do prilby. Preto sú mimo hry. Slúchadlá na skúter by preto mali byť čo najmenšie. Aby sa dali skryť pod prilbu a aby tlak prilby na slúchadlá nespôsoboval nepohodlie ucha. To je dôležité najmä pri prilbách typu arašid alebo jet.
Zostáva ešte jedno hľadisko. Keď sa slúchadlo zasunie hlboko pod prilbu, účinne zakryje mikrofón. Volajúci preto nebude počuť slová motocyklistu. Je preto nevhodné na rozhovory počas jazdy.
Slúchadlá sú polovicou riešenia. Oveľa lepší a pohodlnejší je interkom
Preto je oveľa lepšie investovať do interkomu. Stačí, ak vodič investuje niekoľko desiatok eur a kúpi si interkom. Ceny týchto zariadení sa pohybujú od 20 eur do viac ako 400 eur. Zvlášť drahé sú súpravy dvoch interkomov, ktoré umožňujú počúvanie hudby, telefonovanie a rozhovor medzi motocyklistom a jeho spolujazdcom. Interkom sa skladá z vnútornej časti s reproduktorom a vonkajšej časti s ovládacou jednotkou s tlačidlami a mikrofónom. Prvá z nich je umiestnená pod podšívkou prilby. Druhá časť je namontovaná na prilbe.
Interkomy pre motocykle sa delia na káblové a bezdrôtové. Bezdrôtové sú pohodlnejšie. Využívajú pripojenie bluetooth. Ich dosah je zvyčajne do 1300 metrov. Vyžadujú si však dobíjanie (oplatí sa skontrolovať výdrž batérie). Pri kúpe interkomu je veľmi dôležité, aby bolo zariadenie vodotesné, prachotesné a dodatočne vystužené. Aby sa v prípade nehody alebo nárazu nepoškodilo.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Môže sa motocyklista vtesnať medzi autá?
Aký je minimálny vek spolujazdca na motocykli. Môžete na „motorke“ prevážať deti?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.