7.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SERGE_Tech).
Cestujete do zahraničia? Najmä ak používate telefón s väčším displejom, je lepšie ho z čelného skla odstrániť. V mnohých krajinách je umiestňovanie predmetov do zorného poľa vodiča prísne zakázané.
Kamera, telefón v držiaku alebo prenosná navigácia – na Slovensku nie je problém umiestniť takéto pomôcky do držiakov pripevnených na čelnom skle. Podľa zákona o cestnej premávke by vodiči teoreticky nemali na čelné sklo umiestňovať predmety, ktoré im bránia vo výhľade. V praxi však nie je zvykom postihovať tých, ktorí si telefón v držiaku, kameru alebo navigáciu pripevnia.
V roku 2010 bola z vyhlášky č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke vypustená veta, ktorá zakazovala umiestňovať navigačné systémy a im podobné zariadenia pripevnené prísavkou alebo iným podobným zariadením na čelné sklo.
Telefón v držiaku na čelné sklo – zahraničné zákazy
Pri ceste do zahraničia je dôležité na to myslieť: vo Francúzsku alebo Chorvátsku policajti dbajú na to, či je čelné sklo „čisté“. Elektronika sa síce môže podmienečne objaviť, ale len na spodnom alebo hornom okraji čelného skla. Nesmie zasahovať do výhľadu. Aj španielska dopravná polícia venuje pozornosť nielen elektronike, ale aj všetkým príveskom, ktoré sa nachádzajú na čelnom skle alebo na stredovom zrkadle. Obľúbený voňavý stromček preto musí zo zrkadla zmiznúť.
Telefón v držiaku na čelné sklo – vo Švajčiarsku skôr nemožné
Pri ceste autom do Švajčiarska je dôležité pamätať aj na dostatočnú viditeľnosť. Predmet na čelnom skle nesmie vytvárať „mŕtvy uhol“ maximálne 12 m pred vozidlom. To znamená, že na čelnom skle môžu byť zavesené akékoľvek predmety, ale za predpokladu, že sú malých rozmerov. Je tiež vhodnejšie, aby sa umiestnili len na samom okraji čelného skla. V praxi to znamená, že navigačné zariadenie, nieto ešte tablet, neprichádza do úvahy. Za porušenie zákazu hrozí pokuta až do výšky približne 900 eur.
Zakázaná navigácia s upozornením na kontroly
Treba tiež pamätať na to, že v Rakúsku, Nemecku alebo Švajčiarsku sa telefón, ktorý sa používa na navigáciu a upozorňuje na kontrolu rýchlosti, môže považovať za antiradar. To je zase v týchto krajinách prísne zakázané. Podobná legislatíva platí aj vo Francúzsku. Tam však výrobcovia navigácií zákaz obchádzajú tým, že vodičov neinformujú o rýchlostných radaroch, ale o nebezpečných zónach, v ktorých dochádza k nehodám.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Vodičom sa teraz bude hodiť nová funkcia Google Maps. Pozrite sa do rohu obrazovky
Grécko odmieta elektromobily, hybridy a LPG. S týmito autami budete mať na trajekte problém
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.