9.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@thebracketeer5134).
Podľa platných predpisov nie je hasiaci prístroj na Slovensku povinnou súčasťou výbavy vozidla ale v niektorých štátov EU to neplatí. Jeho správny výber je vážnym krokom pri zásahu pri požiari. Je vhodné pochopiť rozdiely medzi dostupnými typmi hasiacich prístrojov a zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov.
Typ hasiaceho prístroja – ktorý sa odporúča pre vaše vozidlo?
Požiar nie je to isté ako oheň, pretože vzplanúť môžu nielen pevné materiály, ale aj kvapaliny, plyny alebo horľavé kovy. Na to, aby ste si s týmito živlami poradili, je potrebné používať správne hasiace prístroje a riadiť sa značkami pre konkrétne typy požiarov:
A – pevné látky
B – horľavé kvapaliny a topiace sa tuhé látky
C – horľavé plyny
D – horľavé kovy
E – elektrické zariadenia do 1000 V
F – jedlé tuky
S týmto rozdelením úzko súvisí typ hasiaceho prístroja, medzi ktorými rozlišujeme práškové, penové, snehové alebo vodné hasiace prístroje.
Práškové hasiace prístroje ABC sa zvyčajne používajú v osobných a nákladných vozidlách, dodávkach a autobusoch. Sú univerzálne a vhodné na hasenie požiarov pevných látok, kvapalín a plynov.
Kapacita hasiaceho prístroja pre auto
Hoci sa v žiadnych predpisoch nedočítame o veľkosti hasiaceho prístroja, ktorý by mal byť v aute, existuje niekoľko odporúčaní, aký je najlepšie zvoliť.
V osobných automobiloch budú dobre fungovať prenosné hasiace prístroje s kapacitou 1 kg alebo 2 kg. Vo veľkých vozidlách s návesom budú účinnejšie väčšie, viacúčelové hasiace prístroje (typ ABC):
- ≤ pohonná jednotka s hmotnosťou 3,5 tony: 4 kg hasiaci prístroj,
- 3,5 tony ≤ 7,5 tony pohonná jednotka: 8 kg hasiaci prístroj.
- ≥ 7,5 tonová pohonná jednotka: 12 kg hasiaci prístroj.
Okrem toho by mal byť v kabíne jeden 2 kg.
Kde kúpiť hasiaci prístroj a koľko stojí?
Hasiaci prístroj sa dá kúpiť na mnohých miestach, napríklad v špecializovaných predajniach s požiarnym vybavením, ale aj v supermarketoch či na čerpacích staniciach. Jeho cena závisí od jeho veľkosti, typu a tiež od miesta, kde sa kupuje. Za kilogramový hasiaci prístroj ABC zaplatíte približne 10 až 15 eur a o niečo väčší – 2 kg – môže stáť 20 až 40 eur. Bezpečnosť je prvoradá, preto sa na ňom neoplatí šetriť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Telefón v držiaku na čelnom skle – v mnohých krajinách zakázaný
Po alkohole prídete o vodičský preukaz nielen v aute
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.