17.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@northropgrummanmedia).
Spoločnosť Northrop Grumman odhalila ďalšie podrobnosti o svojej robotickej ponorke Manta Ray v niekoľkých nových videách. Patrí medzi ne 360° prehliadka prvého testovacieho ponoru v rozlíšení 4K a prehľad projektu so zábermi z doteraz nevidených uhlov.
Keď spoločnosť Northrop Grumman začiatkom tohto roka spustila na more svoj prototyp Manta Ray. Bolo to vyvrcholenie štvorročnej práce na projekte agentúry DARPA. Zameranom na vývoj autonómneho podmorského vozidla XLUUV (ExtraLarge Uncrewed Underwater Vehicle), ktoré by bolo schopné vykonávať dlhodobé misie bez ľudského dohľadu.
To si vyžadovalo nielen také veľké plavidlo, ktoré by sa dalo spustiť len z móla. Nie z lode alebo ponorky, ale aj nový prístup, ktorý by mu umožnil prekonávať veľké vzdialenosti počas mnohých mesiacov pri veľmi malých energetických nákladoch.
Futuristický klzák
Výsledkom bol futuristický klzák, ktorý je schopný niesť veľmi veľké užitočné zaťaženie. Dokáže prekonať veľkú vzdialenosť vďaka hydrodynamickému trupu a vztlakovému systému. Ten mu umožňuje poháňať sa najmä stúpaním cez vodu a následným kĺzaním nadol.
„Klzák má naozaj zaujímavý pohonný mechanizmus, ktorý neustále padá dopredu [s cieľom] cez vodu, a to smerom nahor aj nadol,“
povedal Brian Theobald, hlavný výskumník a hlavný inžinier pre Manta Ray v spoločnosti Northrop Grumman.
„Keď Manta Ray potrebuje ísť nahor alebo nadol, mení vztlak pumpovaním morskej vody, aby sa zmenila hmotnosť vozidla.“
Medzi videozáznamy patrí aj ten vložený nižšie, ktorý je VR zobrazením testovacích ponorov vo vysokom rozlíšení. Ďalšie je podrobnejšie, ale aby ste si ho pozreli, budete musieť nasledovať odkaz tu, pretože spoločnosť Northrop Grumman zakázala prehrávanie vložených videí.
Prvé video vyššie nám poskytuje odpovede na mnohé otázky o Manta Ray. Zábery ukazujú, že sa pohybuje po súši aj po vode a že pohon zabezpečujú dve štvorlisté vrtule umiestnené na okraji krídel, a nie štyri vrtule, ako sa doteraz predpokladalo. Ukazujú tiež niektoré manévrovacie schopnosti plavidla pod vodou. Potvrdzujú, že v prípade potreby sa môže pohybovať na morskom dne, aby šetrilo energiu.
„Schopnosť Manty Ray bez posádky je veľmi dôležitá, pretože chceme, aby sa ľudia počas dlhých misií v potenciálne nebezpečných prostrediach nedostali do nebezpečenstva,“
povedal Joe Deane, programový manažér Manty Ray.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Objavili sa nové informácie o katastrofe na Titane. Vedci odhalili príčinu
Obrovská robotická ponorka Manta Ray agentúry DARPA vypláva na more
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.