25.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@volkswagen_usa).
Hoci ho používajú len niektorí výrobcovia, plní veľmi dôležitú funkciu. Pomáha zabrániť kolízii, napríklad ak je vodič ospalý. Čo je asistent núdzového zastavenia a ako funguje?
V automobiloch sa bežne nenachádza asistent núdzového zastavenia, ale iba systém núdzového brzdenia. Medzi týmito dvoma systémami je dôležitý rozdiel. Áno, oba systémy brzdia vozidlo, ale v rôznych situáciách.
Účelom systému núdzového brzdenia je zabrániť kolízii alebo minimalizovať jej následky v prípade nepozornosti vodiča. Moderné systémy môžu reagovať nielen na iné vozidlo, ale aj na chodcov alebo motocyklistov.
Asistent núdzového brzdenia prichádza do akcie v inom prípade.
Asistent núdzového zastavenia: ako funguje?
Predstavte si vodiča, ktorý počas jazdy autom, napríklad na diaľnici, náhle dostane infarkt alebo jednoducho z iného dôvodu omdlie. V dôsledku toho stratí vedomie a nie je schopný riadiť. Čo potom?
V aute spred rokov by bol vodič bez šance. Moderné technológie však dokážu v takejto situácii zrážke zabrániť. To je úloha asistenta núdzového zastavenia.
Spustí sa, keď vodič dlhší čas nevykazuje žiadne známky činnosti. To znamená, že nehýbe volantom ani inak neovplyvňuje vozidlo.
Asistent núdzového zastavenia spočiatku vyšle jeho smerom vizuálne a zvukové varovania. Ak na ne naďalej nereaguje, dôjde k núdzovému brzdeniu. Vtedy sa aktivujú výstražné svetlá, ktoré zostanú zapnuté až do úplného zastavenia vozidla.
To však nie je všetko. Niektoré systémy automaticky aktivujú aj systém eCall, ktorý dokáže automaticky zavolať príslušné služby.
Kde možno tento systém nájsť?
Asistent núdzového zastavenia sa zvyčajne nachádza v luxusných vozidlách. Často je súčasťou balíka, ktorý okrem iného obsahuje adaptívny tempomat alebo systém udržiavania v jazdnom pruhu.
Pomerne bežne tento systém používa skupina Volkswagen. Preto ho možno nájsť nielen v modeloch Audi, ale aj v modeloch Seat, Škoda a Volkswagen. V prípade modelov nemeckého koncernu sa nazýva Emergency Assist.
Ďalšie funkcie asistenta
Asistent núdzového zastavenia najprv vysiela tiché zvukové signály. Keď však vodič nereaguje, stáva sa čoraz naliehavejším. Tento proces sa však dá prerušiť – stačí, ak vodič urobí napríklad niekoľko pohybov volantom.
Ak zostane pasívny voči pôsobeniu systému, systém začne brzdiť, aby vozidlo zastavil. Jeho činnosť však môže zahŕňať aj:
- prudké a náhle brzdenie s cieľom upútať pozornosť vodiča
- zastavenie na okraji cesty so zapnutými výstražnými svetlami
- automatické odomknutie dverí, ktoré pomôže záchranárom dostať sa do vozidla
- automatické privolanie pomoci prostredníctvom systému eCall
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ako zistíte, či je potrebné vymeniť brzdové doštičky?
Kontroluje sa olej, keď je motor horúci alebo keď je studený? Ako doplniť olej
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.