30.6.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ChrisRalph).
Na dne mora pri pobreží Japonska bol objavený skutočný poklad, ktorý by mohol zmeniť svet elektromobilov. Ide o gigantické nálezisko kľúčových prvkov na výrobu batérií pre elektromobily: niklu a kobaltu. Prvé vrty v blízkosti ostrova Minami-Torišima sa začnú realizovať budúci rok. Využívanie ložiska v priemyselnom meradle sa má začať v roku 2026.
O tomto objavu ako prvá informovala redakcia japonského denníka Nikkei. Podľa nadácie The Nippon Foundation, citovanej v materiáli, ktorá v posledných mesiacoch skúmala morské dno na ostrove Minami-Torishima spolu s vedcami z Tokijskej univerzity, objavené ložiská obsahujú približne 610 000 ton kobaltu a 740 000 ton niklu. Samotný kobalt by stačil na zásobovanie celého Japonska na 75 rokov.
Na dne mora našli poklad. Zmení svet elektromobilov
Podľa amerického vydania Business Insider by objav obrovských ložísk, ktoré sa nachádzajú 2000 km od Tokia, mohol byť zlomovým bodom vo vývoji elektromobilov v Japonsku.
Ťažký prístup k surovinám používaným pri výrobe batérií sa uvádza ako jeden z hlavných zdrojov odporu japonského automobilového sektora voči investíciám do vývoja elektrických vozidiel. Odborníci vypočítali, že len 2,2 % nových osobných automobilov registrovaných v Japonsku v minulom roku bolo elektrických. Pre porovnanie, v Číne, ktorá v súčasnosti udáva tempo elektrickej revolúcie, je podiel batériových automobilov na trhu už 25 percent.
Zabezpečenie japonských automobilových zdrojov niklu a kobaltu, ktoré nie sú pod kontrolou Číny, by mohlo znamenať zlom vo vnímaní elektromobilov takými automobilovými gigantmi, ako sú Honda a Toyota, ktoré otáľajú s elektrifikáciou svojich modelových radov.
Nové ložiská niklu a kobaltu v Japonsku. Ťažba sa začne v roku 2026
Ťažba niklu a kobaltu z morského dna si vyžaduje veľké investície a môže naraziť na odpor ochrancov životného prostredia. To však nič nemení na skutočnosti, že podľa najnovších prognóz sa v nasledujúcich desaťročiach očakáva prudký nárast dopytu po oboch týchto kovoch. Biely dom odhaduje, že s odklonom od ropy ako paliva pre spaľovacie motory sa dopyt zvýši o 400 – 600 %, pričom niektoré analýzy pre americkú vládu dokonca predpokladajú nárast.
V súčasnosti sa nikel a kobalt ťaží okrem iného v Indonézii a Konžskej demokratickej republike. V prípade kobaltu je Čína, ktorá je motorom revolúcie v oblasti elektromobilov, zodpovedná za takmer polovicu celosvetovej produkcie.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Bezlítiové sodíkové batérie opúšťajú laboratórium a začínajú sa vyrábať v USA
Nemôžu vyrábať batérie. Nemci sa im kultúrne poďakovali
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.