1.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/CGN089).
Vysoké teploty vytvárajú náročné prevádzkové podmienky. Bohužiaľ, na jednu vec vodiči v horúcom počasí často zabúdajú. Bez nej by ste do svojho auta nemali nasadať na krátke ani dlhé vzdialenosti. Viete, o čom hovoríme?
Horúce počasie aspoň na chvíľu približuje Slovensko na mape Afrike. To určite poteší tých, ktorí sa práve v tomto období chystajú na dovolenku k pobrežiu. Horšie sú na tom všetci tí, ktorí svoju dovolenku zmeškajú a musia fungovať v meste.
Pri jazde autom by vodiči nemali zabúdať na… vodu!
Auto zaparkované na slnku počas horúceho počasia môže vo svojom interiéri nahromadiť až 70 stupňov Celzia. Klimatizácia? Tie nebudú fungovať okamžite. Telo vodiča bude preto vystavené obrovskej záťaži. V takýchto podmienkach sa preto oplatí pamätať na veľmi dôležitú vec. A tou je vziať si so sebou… vodu.
Voda je v týchto podmienkach rovnako dôležitá ako vyhýbanie sa priamemu slnku a klobúk na hlave.
Telo dospelého človeka sa skladá až zo 65 % z vody. Preto je mimoriadne dôležitá za každých podmienok, najmä v horúcom počasí. Koľko vody by som mal vypiť za deň? Lekári odhadujú, že na každý kilogram telesnej hmotnosti by sa malo denne vypiť 30 ml vody. To viac-menej znamená, že 60-kilogramová žena by mala počas 24 hodín vypiť 1,8 litra. Muž s hmotnosťou 90 kg by mal vypiť 2,7 litra. V horúcom počasí sa odporúča toto množstvo zvýšiť o jeden liter na 2,8, resp. 3,7 litra. Časté cestovanie autom by teda malo znamenať jediné. Počas jazdy autom je vždy dobré mať so sebou vodu.
Prečo je voda taká dôležitá? Pretože v horúcom počasí jej veľa strácame. Pretože je zodpovedná za výmenu tepla a do veľkej miery chráni telo pred prehriatím prostredníctvom potu.
Pitie vody počas jazdy. Majte to na pamäti
Pokiaľ ide o pitie vody v aute, je potrebné myslieť na niekoľko vecí. Zdanlivo samozrejmé, ale nie vždy. Vodič by na to mal pamätať:
- hovoríme o čistej neperlivej vode. Nie sladené nápoje, energetické nápoje, káva alebo ochutená voda. Tie len zdanlivo uhasia smäd. Je to preto, lebo telu stále chýba voda a je presýtené škodlivým cukrom.
- Vodu by ste si mali vziať so sebou z auta. Ak necháte fľašu vo vozidle, keď stojí, znamená to, že po návrate do vozidla nebude pitná. Bude vhodnejšia na zalievanie čajom.
- Je dobré, aby fľaša na vodu mala tzv. výlevku. Aby vodič počas jazdy nemusel zapájať ruky na odskrutkovanie fľaše. Ruky by mali spočívať na volante a nie na fľaši.
Samozrejme, existujú aj ďalšie užitočné tipy v horúcom počasí
Existujú ďalšie bezpečnostné pravidlá pre vodičov v letných horúčavách. Existujú totiž aj tipy, ktoré môžu uľahčiť naštartovanie rozpáleného auta. Vodič by mal „vypustiť“ trochu horúceho vzduchu predtým, ako si sadne do kabíny. To sa dá urobiť dvoma spôsobmi. Jednoducho:
- Otvorte okná a dvere vozidla, keď k nemu prídete. Tým sa „vypustí“ časť tepla z interiéru. Činnosť klimatizácie sa rýchlejšie prejaví.
- Počas niekoľkých desiatok sekúnd jazdy otvorte dvere a zapnite ventiláciu na plný výkon. To môže priniesť úľavu aj v počiatočnej fáze jazdy, kým klimatizácia dosiahne plnú účinnosť.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Horúce počasie v aute. Ktoré súčasti vozidla sa teda najčastejšie kazia?
Cestujúci uviazli na palube lietadla. Teplota začala stúpať. „Strácali vedomie“.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.