2.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@volkswagenaustralia).
Skupina Volkswagen v utorok oznámila, že investuje až päť miliárd dolárov do amerického startupu Rivian. Cieľom je výmena technológií v oblasti softvéru a platforiem pre elektrické vozidlá.
Oznámenie spoločnosti Volskwagen, o ktorom informovala agentúra Reuters, spôsobilo, že akcie nemeckého konglomerátu v ten istý deň klesli o dve percentá, zatiaľ čo akcie americkej spoločnosti Rivian v priebehu jedného dňa vzrástli až o 37 %. To okamžite zvýšilo hodnotu spoločnosti na newyorskej burze o tri miliardy dolárov. Naznačuje to potenciálne zisky a straty dvoch výrobcov automobilov v spoločnom podniku? Nie je to také jednoduché.
Spoločný podnik spoločností Riviana a Volkswagen. Obe spoločnosti z toho môžu len získať
Obe spoločnosti môžu a mali by byť spokojné so spoločným podnikom. Koncernu Volkswagen to umožní vyriešiť jeho najväčší problém, a to nekonečné problémy so softvérom, najmä tým, ktorý je základom multimediálneho systému v automobiloch. Okrem toho získa prístup k ďalším, pravdepodobne modernejším riešeniam riadenia spotreby, a to je v elektromobiloch najdôležitejšie.
Na druhej strane Rivian dostane obrovskú finančnú injekciu, ktorá ho zbaví finančných problémov. Napriek zdaniu nejde o spoločnosť, ktorej hrozí bankrot. Spoločnosť Rivian predala v roku 2023 viac ako 50 000 automobilov, čo v automobilovom priemysle nie je impozantný výsledok, ale na trhu začínajúcich elektromobilov je to dobrý výsledok. Okrem toho má Rivian významnú dohodu s gigantom v oblasti elektronického obchodu Amazon, ktorá prakticky zaručuje jeho prežitie.
Obe spoločnosti podpísali dohodu, na základe ktorej Rivian do roku 2030 vyrobí a dodá až 100 000 elektrických vozidiel Custom EDV, ktoré bude Amazon využívať na doručovanie svojich produktov zákazníkom. Ide o súčasť stratégie dekarbonizácie jednej z najväčších spoločností na svete. V júni 2024 sa spoločnosť Amazon zaradila do exkluzívneho radu korporácií s hodnotou viac ako dva bilióny dolárov a Rivian jej doteraz dodal už 13 500 vozidiel. Napriek tomu startup potreboval reinvestovať, keďže na vývoj nových technológií musel vynaložiť toľko prostriedkov, že v súčasnosti prispieva na každé predané auto sumou takmer 40 000 USD.
Startup sa spojil so spoločnosťou, ktorá vytvorila základy motorizmu. Takýchto manželstiev bude viac
Nejde o prvý takýto spoločný podnik dvoch spoločností v automobilovom priemysle – jednej veľkej a starej, druhej malej a novej. Dá sa predpokladať, že v budúcnosti bude takýchto dohôd o spolupráci spočívajúcich predovšetkým v nákupe know-how čoraz viac. Volkswagen a Rivian neplánujú vyvíjať spoločné modely. Jednoducho sa klasickým automobilkám nedarí v niektorých aspektoch transformácie, predovšetkým v tých, kde im chýbajú skúsenosti. Predovšetkým ide o platformy pre elektromobily, trakčné batérie a softvér. Na to startupy neustále potrebujú hotovosť.
Preto je podľa analytika Philippa Houchoisa zo spoločnosti Jefferies budúcnosť softvérovej spoločnosti Cariad skupiny Volkswagen otázna. Bude Cariad v tejto veci spolupracovať s Rivianom? Hlavným cieľom je zrýchliť vývoj softvéru a znížiť náklady. Vo vyhlásení pre agentúru Reuters špecialista na elektrický trh tvrdí, že bývalé vedenie Volkswagenu bude investovať do vlastnej spoločnosti na dobu neurčitú v nádeji, že sa tým problém vyrieši. Nový generálny riaditeľ skupiny Volkswagen Oliver Blume má iný prístup. Nebojí sa radikálnych krokov a okrem toho môže byť k nim donútený.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Mercedes odsúva svoje plány elektrifikácie o 5 rokov a investuje do spaľovacích motorov
Palivo ako cigarety? Šéf OSN vyzýva na zákaz reklamy na benzín a naftu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.