3.7.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/goodmoments).
Ceny nových automobilov sú v súčasnosti veľmi vysoké. Hoci by ste sa o svoje auto mali starať vždy, teraz sa to zdá byť dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Ako to urobiť? Prečítajte si naše tipy na predĺženie životnosti vášho vozidla.
S autom je to ako s naším telom – ak sa oň staráte, udržiavate ho. Ak pravidelne cvičíte a zdravo sa stravujete, udrží vás v dobrej kondícii celé roky. Ak ho však zanedbávate, môžu sa v mladom veku objaviť rôzne neduhy a choroby.
To isté platí aj pre vaše auto – stačí malá každodenná „hygiena“, aby ste predĺžili jeho životnosť. Takto bude aj po rokoch používania nielen skvele vyzerať, ale aj rovnako dobre fungovať.
Ako na to? Tu je 8 tipov na predĺženie životnosti vášho auta.
Pravidelná údržba
Hoci je frekvencia výmeny oleja, filtrov, pneumatík, podložiek a ďalších komponentov vozidla uvedená v servisnej knižke, v skutočnosti to po uplynutí záruky mnohí vodiči začnú ignorovať. Je zrejmé, že ide o veľkú chybu, ktorá priamo ovplyvňuje životnosť vozidla.
Vezmite si napríklad motorový olej. Plní mnoho funkcií, z ktorých najdôležitejšou je mazanie pohyblivých častí motora a ochrana pred prehriatím. Dôležité je aj to, že absorbuje nečistoty, čím zabraňuje ich nepriaznivému pôsobeniu na pohonnú jednotku. S narastajúcim počtom najazdených kilometrov sa motorový olej čoraz viac opotrebúva, čím stráca svoje vlastnosti.
Druhým príkladom sú brzdové doštičky, ktoré, ak sa nevymenia včas, môžu spôsobiť poškodenie brzdových kotúčov, čím vznikajú ďalšie náklady.
Udržujte karosériu čistú
Špina a nečistoty môžu poškodiť lak karosérie a dokonca viesť k prvým príznakom korózie. Na druhej strane, v krajinách so skutočne zimným počasím musia vozidlá bojovať s pieskom alebo soľou posypanou na cestách.
Ako často umývate svoje auto? Aspoň raz za mesiac. Je tiež dobré dať si auto navoskovať, aby ste ochránili lak. Raz za niekoľko mesiacov alebo pri zmene ročného obdobia by malo stačiť na predĺženie životnosti vášho vozidla.
Udržujte kabínu v čistote
Hoci sa to môže zdať ako banálne tvrdenie, hromadenie nečistôt a úlomkov vo vnútri vozidla môže mať mnoho negatívnych účinkov. Aké to sú? Patrí medzi ne nepríjemný zápach alebo škvrny na čalúnení sedadiel.
Preto sa oplatí udržiavať kabínu v čistote a chrániť plasty špeciálnymi konzervačnými prostriedkami. Okrem toho, že dobre vyzerajú, zanechávajú na povrchu UV filter, ktorý zabraňuje ich vyblednutiu.
Kožené čalúnenie by sa malo pravidelne udržiavať, aby sa zabránilo vzniku škvŕn a prasklín.
Správne zahrejte svoje vozidlo
Po naštartovaní nechajte vozidlo zahriať. Odporúča sa počkať 1 minútu, aby sa motorový olej dostal do najvzdialenejších zákutí a „namastil“ všetky pracovné časti.
V prípade dieselových agregátov je ich dlhšie zahrievanie v pokoji jednoducho škodlivé. Zhromaždená voda a prebytočné palivo, ktoré sa dostanú do oleja alebo výfukového systému, môžu byť pre ne nezdravé.
Platí to najmä pre moderné turbodiesely, ktoré sú vybavené sofistikovanými systémami dodatočnej úpravy výfukových plynov.
Vyhnite sa prudkému zrýchleniu
Kľúčom k predĺženiu životnosti vášho vozidla je čo najplynulejšia jazda. Tým sa zabezpečí, že motor, hnacie ústrojenstvo, brzdy ani pneumatiky nebudú namáhané.
Vyhnite sa preto rýchlym rozjazdom, prudkému brzdeniu a nesnažte sa prechádzať každou zákrutou, akoby od toho závisel váš život.
Zaparkujte v tieni
Nadmerné slnečné žiarenie a teplo môžu znehodnotiť lak a svetlomety, plasty a gumové časti vozidla. Z tohto dôvodu je najlepšie parkovať pod prístreškom, alebo ak to nie je možné, vybrať si tienisté miesto.
Starajte sa o svoje pneumatiky
Pneumatiky sú jedinou časťou vozidla, ktorá je v kontakte s vozovkou. Preto si vyžadujú náležitú starostlivosť. Tá zahŕňa predovšetkým zabezpečenie správneho tlaku.
V opačnom prípade môže dôjsť k vibráciám a nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík. To má priamy vplyv na bezpečnosť jazdy, pretože vozidlo je náchylnejšie na stratu priľnavosti.
Nebojte sa používať…
…slnečné clony na čelnom skle, ak je vozidlo zaparkované na slnku. Chráni to interiér pred teplom a UV žiarením.
Na ochranu kože a čalúnenia používajte poťahy sedadiel. Lak vozidla chráňte voskom a prístrojovú dosku konzervačným prostriedkom.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Farebné bodky a pruhy na pneumatikách sú dôležitou informáciou. Viete, čo znamenajú?
Chladiaci systém motora v letnom období. Čo treba mať na pamäti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.