1.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/cristiano barni).
Kyberzločinci sa dostávajú na novú úroveň. Pri svojich operáciách začínajú využívať umelú inteligenciu a deepfake videá. Spoločnosť Ferrari sa takmer stala obeťou tejto praktiky.
Talianske (a nielen) médiá prinášajú správu o útoku, ktorý bol spáchaný na Ferrari. Prípad vyzerá senzačne, oficiálne nikto nechce potvrdiť jeho podrobnosti a celá akcia vyzerá ako vystrihnutá zo sci-fi filmu.
Pokus o útok na Ferrari. Bola použitá AI a deepfake
Všetko sa začalo niekoľkými dosť nezvyčajnými správami, ktoré začal dostávať riaditeľ spoločnosti Ferrari v aplikácii WhatsApp messenger. Mali pochádzať od generálneho riaditeľa Benedetta Vignu, ale boli odoslané z iného telefónneho čísla. Aj profil v samotnej aplikácii mal inú fotografiu, ale určite na nej bol Vigna, ktorý pózoval v obleku pred logom Ferrari.
V správach by okrem iného mohlo byť uvedené: „Buďte pripravení podpísať dohodu o mlčanlivosti, ktorú vám čo najskôr zašle náš právnik“. „Taliansky regulátor trhu a milánska burza cenných papierov už boli informovaní. Buďte pripravení a zachovajte prosím maximálnu diskrétnosť.“
Neobvyklé správy na Whatsapp
To najzaujímavejšie však malo ešte len prísť. Riaditeľovi totiž zavolala Vigna. Osoba, ktorá volala, na úvod vysvetlila, že volá z iného telefónneho čísla, pretože ide o dôvernú záležitosť, ktorá sa týka problémov s Čínou a vyžaduje si určitú finančnú operáciu. Znelo to nezvyčajne, ale volajúci hovoril Vignovým hlasom s výrazným juhotalianskym prízvukom.
Riaditeľ však začal byť podozrievavý a toto podozrenie sa v priebehu rozhovoru ešte zvýšilo. Bolo totiž cítiť náznak nesprávnej výslovnosti viet. V dôsledku toho sa riaditeľ rozhodol uistiť, že skutočne hovorí s Benedettom Vignom.
Keď máte pochybnosti, položte nezvyčajnú otázku
„Prepáčte, Benedetto, ale potrebujem vás identifikovať,“ – povedal a opýtal sa na názov knihy, ktorú mu Vigna pred niekoľkými dňami odporučil. Tým sa rozhovor náhle skončil. Táto ostražitosť mu umožnila brániť sa proti akcii kyberzločincov a vykonaniu pravdepodobne značného prevodu na nesprávny účet.
Nie vždy sa to však podarí. Ako začiatkom tohto roka informoval denník South China Morning Post, istá nadnárodná spoločnosť prišla o 200 miliónov hongkonských dolárov (26 miliónov USD) v dôsledku zločincov, ktorí počas videohovoru v sieti Teams vygenerovali obraz jej finančného riaditeľa pomocou technológie deepfake.
A odborníci na počítačovú kriminalitu varujú, že takýchto pokusov o phishing je čoraz viac a že ich bude pribúdať v dôsledku neustále sa vyvíjajúcej technológie umelej inteligencie. Preto sa vo veľkých nadnárodných korporáciách čoraz častejšie organizujú školenia pre kľúčové osoby, aby dokázali rozpoznať čoraz dokonalejšie deepfake videá.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Dosah rýchlostného radaru – skontrolujte vzdialenosť, z ktorej zariadenie meria
Dokonalé SUV, ktoré v okamihu dobyje trh? Takýto výkon je absolútnou nevyhnutnosťou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.