2.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@autodocsk).
Upchatý peľový filter môže vodičom spôsobiť veľa nepríjemností a v určitých situáciách môže byť dokonca nebezpečný. Tu sa dozviete, čo sa stane, ak jazdíte so zaneseným filtrom, a ako často by sa mal vymieňať.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo robí peľový filter a čím sa líši od vzduchového filtra?
Nuž, oba sa pravidelne vymieňajú a sú na zozname „spotrebného materiálu“ všetkých automobilov. A ich úlohou je zachytávať nečistoty vo vzduchu.
Čo robí peľový filter a na čo sa používa peľový filter
Peľový filter zabraňuje prenikaniu prachu do interiéru vozidla. Zároveň udržiava čistejší vzduch vo vnútri vozidla. Niektoré vozidlá majú dokonca dva peľové filtre alebo dvojitý systém filtrácie vzduchu.
Príznaky upchatého peľového filtra
Prvé príznaky upchatého peľového filtra sú čuchové.
Ak sa filter upchal, budete vo svojom vozidle cítiť nepríjemný zatuchnutý zápach. A bude čoraz silnejší, až vás donúti úplne vypnúť ventiláciu.
Taktiež si všimnete, že prúdenie vzduchu pri zapnutí ventilácie je znížené. A aj keď zapnete ventilátor na maximum, do auta sa stále dostane pomerne málo vzduchu.
Ďalším celkom rozpoznateľným príznakom je zahmlievanie okien a čelného skla.
Čo sa stane, ak jazdíte so zaneseným peľovým filtrom
Peľový filter je bariérou proti nečistotám vo vzduchu, ktoré by sa mohli dostať do vášho vozidla. Čím dlhšie sa teda používa, tým viac škodlivých častíc filter obsahuje.
Časom sa filter upchá a tieto nečistoty sa dostanú do vozidla.
Takže ľudia s citlivými dýchacími cestami okamžite pocítia účinky zaneseného peľového filtra. To môže viesť k alergiám a ešte vážnejším pľúcnym problémom.
Okrem toho bude čoraz ťažšie zvládnuť klimatizáciu a vetranie bude
Ako často meniť vzduchový a peľový filter
Peľový filter by sa mal vo všeobecnosti meniť po 15 000 kilometroch alebo raz ročne. Väčšina ľudí vymieňa peľový filter pri výmene oleja vo vozidle.
V rovnakom intervale by sa mal vymieňať aj vzduchový filter.
Peľové filtre sú vyrobené z rôznych materiálov. Najlacnejšie sú jednoduché, vyrobené z niekoľkých po sebe nasledujúcich vrstiev papiera. Moderné, účinnejšie obsahujú aktívne uhlie, ktoré pomáha účinnejšie filtrovať vzduch a zachytávať pachy a noxíny.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Musí sa upchatý filter pevných častíc vymeniť alebo sa dá opraviť? Ako dlho vydrží DPF filter
Čoraz viac dieselových motorov neprechádza STK. Nie je to chyba vozidiel, ale ich majiteľov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.