19.8.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@KHOU).
Nechýbajú nepoctiví vodiči, ktorí sa snažia opraviť svoje vozidlo na úkor cudzieho poistenia. Zistite, ako podvodníci fungujú.
Podľa odhadov Insurance Europe (IE), organizácie zastupujúcej európskych poisťovateľov, je približne 10 % nárokov na náhradu škody v Európe podvodných. Jedným z nich je úmyselná nehoda. Pozrite si, ako sa chrániť pred úmyselným poškodením.
Úmyselná nehoda – zvyčajne čakajú na chybu
Je dôležité mať na pamäti, že podvodníci si vyberajú situácie, v ktorých ostatní vodiči nevedomky predbiehajú. Platí to najmä na úrovňových križovatkách, pri cúvaní, zúžení cesty a kruhových objazdoch. Stáva sa aj to, že podvodníci zámerne dávajú prednosť v jazde, zapínajú smerovku, hoci idú križovatkou rovno, alebo bezdôvodne prudko brzdia. Cieľ je jediný – spôsobiť nehodu, ale takým spôsobom, aby za ňu mohol druhý vodič.
Okrem priznania viny a podpísania vyhlásenia podvodníci od „vinníkov“ zrážky vymáhajú odškodné za to, že neprivolali políciu. Argumentom je vyhnutie sa pokute a trestným bodom, čo má ušetriť nielen peniaze, ale aj čas.
Havária, ktorá tam nebola
Existujú aj prípady, keď vodič zastaví vozidlo podľa vlastného výberu, zvyčajne v dopravnej zápche alebo na parkovisku. Podvodník zvyčajne tvrdí, že do jeho vozidla práve niekto narazil. Aby to dokázal, ukazuje údajné poškodenie na svojom vozidle a dokonca hľadá drobné škrabance na vozidle „páchateľa“. Jeho cieľom je opraviť vozidlo na náklady poisťovne.
Úmyselná kolízia – zmena názoru
Je potrebné si uvedomiť, že páchateľ nehody môže zmeniť názor. Aj keď pôvodne prizná vinu a podpíše vyhlásenie, v čase uplatnenia nároku môže zistiť, že je poškodeným a že vyhlásenie podpísal pod šokom alebo nátlakom druhého vodiča. V dôsledku toho skutočný poškodený čelí ťažkostiam pri získavaní náhrady za opravu. Prípad sa zvyčajne dostane na súd, čo môže znamenať súdny proces trvajúci až niekoľko mesiacov, bez záruky, že sa zistí pravda.
Úmyselná zrážka – ako sa brániť
Najlepším spôsobom, ako sa brániť, je mať palubnú kameru. Vo väčšine prípadov vám umožní jasne identifikovať vinníka. Žiaľ, nie vždy, najmä ak podvodníci čakajú na chybu iného vodiča. V takýchto situáciách však môže záznam a telefonát na políciu pomôcť odhaliť priestupok a očistiť vodiča od spôsobenia nehody.
Navyše by ste mali upozorniť políciu, ak sa vás niekto pokúsi oklamať a spôsobiť údajnú nehodu. Už samotné zavolanie odradí potenciálnych podvodníkov.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Na diaľnici ich zastihla búrka. Urobili to najhoršie, čo mohli
Nová pohroma v uliciach. Kradnú sa …
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.