27.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: twitter.com/MrGoldBro).
Ak chcete poskytovať vysokorýchlostný internet používateľom žijúcim v regiónoch, kam nie je možné priviesť širokopásmové pripojenie, máte dve možnosti. Buď vyšlete satelity do vesmíru, alebo budete internet poskytovať z vysoko lietajúcej platformy podobnej vzducholodi.
Prvú možnosť si vybral Elon Musk, pretože náhodou mal po ruke potrebné rakety, a druhú spoločnosť Sceye, ktorej jednotka HAPS (High-Altitude Platform Station) využíva slnečnú energiu na vznášanie sa v stratosfére.
Sceye je americká letecká spoločnosť, ktorú v roku 2014 založil Mikkel Vestergaard Frandsen, vlastník spoločnosti Vestergaard zaoberajúcej sa verejným zdravím.
Tá okrem iného vyrába zariadenie na čistenie vody LifeStraw. Pokiaľ ide o samotný HAPS, ide o 65 m dlhé bezpilotné lietadlo naplnené héliom, ktoré je určené na vertikálny štart a následný výstup do výšky 18 000 až 19 000 metrov.
Internet prinesie bezpilotnú vzducholoď
Potom sa môže vznášať na mieste v určitej nadmorskej výške a na súradniciach GPS, pričom je napájaná solárnymi článkami zo selenidu gália a arzenidu gália, ktoré sú integrované do jej „solárneho plášťa“ alebo striebornej fólie. Keď sa takto vznáša, môže plniť úlohy, ako je šírenie širokopásmového internetu, monitorovanie klímy a životného prostredia a sledovanie lesných požiarov alebo iných prírodných katastrof.
Zaujímavé je, že táto myšlienka zaujala úradníkov štátu Nové Mexiko, ktorí ju chcú zahrnúť do oficiálneho programu univerzálneho širokopásmového pripojenia pre Navahov. Najväčšiu severoamerickú indiánsku etnickú skupinu v Spojených štátoch, ktorej veľká časť žije v rezervácii na území štátov Arizona, Nové Mexiko a Utah s rozlohou viac ako 70 000 km². HAPS je tiež súčasťou päťročnej štúdie americkej Agentúry na ochranu životného prostredia zameranej na sledovanie a meranie emisií metánu.
Komerčný debut v budúcom roku
Sceye HAPS uskutočnil svoje prvé lety v roku 2021, pričom dosiahol maximálnu výšku 19 690 m. Využil tiež palubnú sústavu aktívnych antén 4G a technológiu tvarovania lúčov na udržanie dátového spojenia LTE OpenRAN so smartfónom na zemi na rekordnú vzdialenosť viac ako 140 km (LTE má zvyčajne dosah okolo 100 km).
Najnovší míľnik dosiahla vzducholoď pred niekoľkými dňami, keď preukázala schopnosť nabíjať svoje batérie počas dňa pomocou solárnych článkov. Potom túto energiu využiť na pobyt vo vzduchu cez noc. Vzlietla 15. augusta o 7.36 h zo zariadenia Sceye v Novom Mexiku, dosiahla výšku 18 593 m a pristála až nasledujúci deň o 12.21 h (jej cieľom je zostať vo vzduchu niekoľko mesiacov).
Počas letu lietadlo preukázalo aj schopnosť zostať stáť nad oblasťou pôsobenia a presunúť sa na iné miesto. Lietadlo Sceye HAPS uskutočnilo celkovo 20 skúšobných letov. Ďalšie dva sú naplánované na tento rok a v roku 2025 sa plánuje jeho uvedenie do komerčnej prevádzky.
Let bol dôležitou ukážkou výkonu a odolnosti našej platformy. Teším sa na rast a rozsah príležitostí s každým ďalším letom
– hovorí Stephanie Luongo, vedúca misie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Chcete naštartovať auto? Zaplaťte predplatné. Odvážny krok japonskej značky
Je čas na hybridnú súpravu GPS
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.