4.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@PlanetCarNews).
Automobilový priemysel čelí jednej zo svojich najväčších výziev: prechodu na elektromobily, ktorý si vyžaduje obrovské investície a zníženie nákladov. Krízu už pociťujú mnohé odvetvia, pričom najväčšie straty utrpeli výrobcovia automobilových súčiastok. Pripravuje sa prepúšťanie tisícov zamestnancov.
Veľké spoločnosti ako ZF a Bosch robia škrty, ktoré by pred desiatimi rokmi nikomu nenapadli. Počet prepustených pracovníkov sa bude počítať na tisíce. Podľa Združenia automobilových distribútorov a výrobcov (SDCM) sú hlavnými dôvodmi vlny prepúšťania pokles dopytu po tradičných spaľovacích vozidlách, nárast elektromobility a rastúca konkurencia zo strany ázijských výrobcov. Okrem toho k zhoršeniu finančnej situácie mnohých európskych spoločností prispelo aj napätie v globálnom obchode a zvýšené náklady na suroviny.
A to sme ešte len na prahu prechodu na pohon elektrických vozidiel. Predaj BEV je stále relatívne malý v porovnaní so spaľovacími automobilmi. Avšak práve kvôli emisným normám a novým bezpečnostným normám predaj automobilov celkovo prudko klesá. Príklady gigantov v automobilovom priemysle ukazujú, aké veľké sú dôsledky.
Spoločnosť ZF Friedrichshafen, jeden z najväčších nemeckých dodávateľov dielov, plánuje do roku 2028 zrušiť až 14 000 pracovných miest. Reaguje tak na klesajúci dopyt po tradičných automobilových súčiastkach a problémy spojené s nákladmi na prechod na elektromobilitu.
Ďalším gigantom je spoločnosť Bosch. Investovala obrovské sumy do vývoja technológií pre elektrické vozidlá a teraz pociťuje dôsledky pomalšieho rastu tohto trhu, než sa očakávalo. Spoločnosť oznámila plán prepustiť do roku 2025 1 500 zamestnancov v Nemecku.
Magna International, jedna z najväčších svetových spoločností vyrábajúcich automobilové súčiastky, vo svojej poslednej štvrťročnej správe oznámila horšie finančné výsledky v dôsledku menšieho počtu montovaných vozidiel. Riziko ďalšieho prepúšťania je reálne, keďže spoločnosť zápasí s rastúcimi výrobnými nákladmi a neistotou ohľadom budúcnosti trhu s elektrickými vozidlami.
Až 74 % spoločností uviedlo, že majú problémy preniesť rastúce prevádzkové náklady na výrobcov automobilov, čo je výrazný nárast oproti výsledku 52 % v minulom roku. Okrem toho sa až 52 percent dodávateľov obáva neistoty na trhu, čo je tiež nárast o 29 percentuálnych bodov oproti minulému roku.
Elektromobilita bude otravná
Hoci sa elektromobilita všeobecne považuje za budúcnosť automobilizmu, jej realizácia je mimoriadne náročná. Transformácia, ktorá mala priniesť inovácie a rast, teraz vyvoláva obavy o budúcnosť zamestnanosti a ekonomickej stability veľkých podnikov. Zdravie týchto spoločností zasa ovplyvňuje menších subdodávateľov. Tí si zasa už nemôžu dovoliť ďalšie investície do výskumu a vývoja.
Hromadné prepúšťanie (súčasné aj plánované) má a bude mať ďalekosiahle sociálne dôsledky pre ľudí aj pre hospodárstvo niektorých regiónov. Strata tisícov pracovných miest vedie k zvýšeniu nezamestnanosti a poklesu spotreby, čo sa prejaví na nižšom dopyte po výrobkoch, najmä takých, ako sú automobily. Automobilový priemysel je kľúčovým odvetvím v mnohých regiónoch Európy a problémy v tomto sektore by mohli mať reťazový účinok na ďalšie odvetvia, ako je oceliarsky, chemický alebo elektronický priemysel.
Rastúci počet pracovných miest súvisiacich s elektromobilitou v súčasnosti nedokáže kompenzovať prepúšťanie v dôsledku prechodu na elektromobily. Jedným z hlavných dôvodov je mimoriadne tvrdá konkurencia v podobe USA alebo Číny, ktoré finančne podporujú investície vo svojich krajinách viac ako Európska únia. Už teraz sa hovorí o presune výroby trakčných batérií a polovodičov z Európy do Číny a USA. Ústup investícií a zákaziek v Európe je zreteľne cítiť aj na Slovensku.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Ďalšie obavy vyvoláva prepúšťanie. Celé odvetvie má vážny problém
Veľké prepúšťanie v Nemecku potvrdené. O prácu príde 3500 ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.