15.9.2024 Redakcia Auto trendy (youtube.com/@TheEngineersPost).
Švédski výskumníci vyvinuli nové batérie, ktoré možno použiť ako zdroj energie pre telefóny, notebooky aj elektrické vozidlá. Očakáva sa, že v poslednom prípade povedú k zvýšeniu dojazdu až o 70 %.
Nové konštrukčné batérie. Čo je to?
Vedci z Chalmersovej technickej univerzity vo švédskom Göteborgu predviedli svoj nový vynález. Tvrdia, že vyvinuli štruktúrované batérie, ktoré sú navrhnuté tak, aby nielen uchovávali energiu, ale aby boli aj konštrukčným prvkom zariadenia. To má, samozrejme, viesť k zníženiu veľkosti a hmotnosti zariadení. Výskumníci do tohto riešenia zakomponovali uhlíkové vlákna, ktoré uchovávajú energiu a zároveň dodávajú batérii potrebnú tuhosť.
„Podarilo sa nám vytvoriť batériu z uhlíkového kompozitu, ktorá je rovnako pevná ako hliník a uchováva dostatok energie na to, aby sa dala komerčne využívať. Podobne ako ľudská kostra, batéria plní niekoľko funkcií súčasne,“ – povedal Dr. Richa Chaudhary, hlavný autor článku, ktorý vyšiel v časopise Advanced Materials, citovaný v tlačovej správe univerzity.
Nové batérie zvýšia dojazd elektrických vozidiel o 70 percent.
Vyvinuté batérie dokážu uskladniť až 30 kWh na kilogram. Výskumníci zdôrazňujú, že je to síce menej ako pri iných kvalitných batériách, ale ukladanie energie do konštrukčných prvkov zariadení je dôležitým riešením. Ak sú batérie konštrukčnými prvkami a sú vyrobené z ľahkého materiálu, môžu významne prispieť k zníženiu hmotnosti automobilu.
Podľa profesora Leifa Aspa, jedného z členov tímu, výpočty vykonané pre elektromobily naznačujú, že dojazd by sa mohol zvýšiť až o 70 % v porovnaní s tým, čo ponúkajú teraz. Podľa profesora by takouto technológiou mali byť vybavené aj najrýchlejšie telefóny. Uviedol tiež, že takéto zariadenia by potom mali byť tenké ako kreditná karta. Na druhej strane, notebooky by mali vážiť o polovicu menej ako dnes. Podľa neho je riešenie vyvinuté švédskymi vedcami to najlepšie, čo bolo doteraz vytvorené.
V liste výskumníci vyjadrujú presvedčenie, že štrukturálne batérie majú potenciál zlepšiť odolnosť, mobilitu a „inteligentnú funkčnosť“ v oblasti elektrických systémov. Vďaka schopnosti uchovávať energiu priamo v konštrukčných komponentoch môžu takéto batérie okrem iného pomôcť „predĺžiť prevádzkovú výdrž“. Podľa nich by štrukturálne batérie mohli nájsť široké uplatnenie nielen v elektromobiloch, ale aj v leteckom priemysle. Ich výhodou je, že spájajú úlohu skladovania energie s multifunkčnosťou. Tá je podľa výskumníkov „mimoriadne dôležitá“, ak chceme nahradiť lítium-iónové batérie, znížiť hmotnosť a predĺžiť dojazd elektromobilov.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Nissan Nismo sa vracia do Európy s najvýkonnejšou verziou modelu Ariya. SUV má 435 koní
Ohlásené Volvo FH Electric s dojazdom 600 km
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.