18.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@GU_Official).
Toto jedinečné lietadlo sľubuje nielen zníženie spotreby paliva a emisií o obrovských 50 %, ale vďaka novému partnerstvu by mohlo byť aj najlepšou šancou na zabezpečenie riadnej leteckej dopravy na dlhé vzdialenosti s nulovými emisiami.
Britský letecký dopravca easyJet sa spojil so startupom JetZero, ktorý vyvíja lietadlá na vodíkové palivo pre komerčné lety.
Musím priznať, že ma to prekvapilo. Spoločnosť EasyJet je dobre známa ako nízkonákladová možnosť pre lety po Európe. Ako sa ukázalo, už roky investuje aj do vývoja technológie vodíkového pohonu lietadiel.
Letecká spoločnosť spolupracuje so spoločnosťou JetZero, aby preskúmala fascinujúci potenciál vodíkového paliva v lietadle so zmiešanými krídlami. Nadväzuje tak na predchádzajúce ambiciózne ekologické iniciatívy, ktoré realizovala v priebehu rokov. Patria k nim plány na úspornejšie lietadlo z roku 2007, ktoré ešte neuzrelo svetlo sveta, a prevádzka leteckého motora na vodík v spolupráci so spoločnosťou Rolls-Royce v roku 2022.
„Zmiešaná konfigurácia karosérie lietadla JetZero prináša to, čo dnes priemysel najviac potrebuje: nižšiu spotrebu paliva, nižšie emisie a reálnu cestu k nulovým emisiám uhlíka. Vítame spoločnosť easyJet v pracovnej skupine leteckých spoločností a tešíme sa na ďalšiu prácu v oblasti zavádzania vodíka,“
– povedal Tom O’Leary, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ kalifornskej spoločnosti JetZero.
Účelný dizajn
Koncepcia zmiešaného krídla spoločnosti JetZero nie je len peknou podobou moderného lietadla. Plochý trup môže prispieť k oveľa väčšiemu vztlaku ako tradičný trubkový tvar väčšiny lietadiel, čím sa znižuje plocha vyhradená pre krídlo, ktorú prúdové lietadlo potrebuje na stúpanie a udržanie sa vo vzduchu.
Jeho aerodynamicky stabilná konštrukcia navyše vylučuje potrebu chvostového krídla. To v súčte znamená výrazné zníženie odporu vzduchu a hmotnosti spolu s menšími motormi. Výsledkom je podľa spoločnosti radikálne nižšia spotreba paliva a emisií.
Podľa zakladateľa spoločnosti JetZero Marka Pagea je „zmiešané krídlo o 50 % účinnejšie. Spotrebuje o polovicu menej paliva a vyprodukuje o polovicu menej oxidu uhličitého v porovnaní s lietadlom s trubkovým krídlom, úprimne povedané, aj s rovnakými motormi.“
Široká karoséria otvára ďalší vnútorný priestor smerom ku krídlam – do ktorého sa zmestia ďalší cestujúci. Je to však aj ideálna príležitosť na privezenie ďalšieho vodíkového paliva – plynný aj kvapalný vodík uchovávajú v prepočte na hmotnosť podstatne viac energie ako batérie, ale zaberajú dosť veľký objem. Preto by konštrukcia zmiešaného krídla mohla byť ideálnou platformou pre čisté vodíkové dopravné lietadlo s veľkým doletom.
Odpočítavanie do štartu
JetZero prešlo dlhú cestu od demonštračného lietadla so zmiešaným krídlom Marka Pagea v 90. rokoch. V máji minulého roka sa spoločnosť dostala z režimu utajenia a plánuje postaviť a certifikovať lietadlo, pričom získala 4,5 milióna USD z fondov rizikového kapitálu.
O necelé štyri mesiace neskôr získala od amerického ministerstva obrany 235 miliónov dolárov. Spoločnosť JetZero by mala tieto prostriedky získať v priebehu štyroch rokov, pričom sa zaviazala spustiť svoj plnohodnotný demonštrátor začiatkom roka 2027.
Konštrukciu možno prispôsobiť rôznym typom lietadiel vrátane nákladných lietadiel, prúdových lietadiel a cisternových lietadiel – o posledné menované majú mimoriadny záujem americké vzdušné sily.
V marci tohto roku dostal jej demonštrátor povolenie od amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA) na začatie skúšobných letov. Ak všetko pôjde podľa plánu a lietadlo prejde certifikáciou, spoločnosť ho plánuje uviesť do komerčnej prevádzky do roku 2030.
Spojením s easyJetom je spoločnosť na ceste k tomu, aby ovplyvnila nielen stavbu lepšieho lietadla. Divoko odlišný drak lietadla JetZero sľubuje zásadnú zmenu v efektívnosti na dlhých trasách a ponúka jednu z najlepších príležitostí, akú sme doteraz videli, ako dostať do prevádzky čisté letectvo na dlhé trate… Ale veľa šťastia pri získavaní miesta pri okne!
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Boeing alebo Airbus. Aké je najväčšie osobné lietadlo?
Nissan Qashqai vytvoril svetový rekord v bungee jumpingu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.