25.9.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/New Africa).
Európsky cestný zákon vyžaduje, aby všetci výrobcovia automobilov vybavili vozidlá predávané v EÚ systémom airbagov. Ide o jeden z najdôležitejších bezpečnostných systémov automobilov. Ak sa však na prístrojovej doske rozsvieti výstražná kontrolka signalizujúca poruchu, aktivujú sa airbagy aj v prípade nárazu?
Vozidlá predávané v Európskej únii musia spĺňať určité bezpečnostné požiadavky. Výrobcovia automobilov musia vybaviť všetky autá airbagmi, asistenčnými systémami vodiča, kamerami na sledovanie zadného pohľadu a ďalšími zariadeniami.
Niektoré z týchto systémov však možno vypnúť. Alebo v niektorých prípadoch nemusia byť účinné, ak nie sú splnené určité podmienky.
Budú sa airbagy aktivovať aj vtedy, keď sa rozsvieti kontrolka na prístrojovej doske?
Systém airbagov je navrhnutý tak, aby fungoval nezávisle od iných bezpečnostných systémov. Nie sú teda závislé od bezpečnostných pásov ani od rýchlosti vozidla.
„Airbag je pomerne zložitý systém založený na snímačoch umiestnených v určitých častiach vozidla. V niektorých starších vozidlách sú snímače namontované len v prednej časti vozidla. V novších modeloch sú namontované aj na boku a vzadu. Keď teda senzory zaznamenajú náraz, teda zaregistrujú gravitačnú silu približne 20 G, spustia airbag, ktorý exploduje,“
– vysvetlil pre ProMotor Marian Croitoru, inštruktor autoškoly.
Tento bezpečnostný systém je autonómny, takže airbagy sa aktivujú aj v prípade, že sa rozsvieti jedna alebo viacero výstražných kontroliek.
Rýchlosť nafúknutia airbagu je približne 300 km/h. Dôležité však je, že airbagy sú účinné len za určitých podmienok.
Chráni vás airbag, ak nemáte zapnutý bezpečnostný pás?
Všetci odborníci a výrobcovia automobilov zistili, že bezpečnostné pásy a airbagy sú účinné iba pri súčasnom používaní. Testy preukázali, že nepripútaní cestujúci v aute môžu pri náraze utrpieť veľmi vážne zranenia od airbagov.
V prípade nehody vodič a spolujazdec chránia len polovicu svojho tela, ak nie sú pripútaní.
„Pri čelnom náraze v rýchlosti 50 km/h vaša tvár narazí do airbagu pri rýchlosti viac ako 35o km/h. Pretože rýchlosť vozidla a airbagu sa sčítava. A vaša hlava sa potom pri tejto rýchlosti odrazí do bočného stĺpika, palubnej dosky alebo opierky hlavy. Preto je nevyhnutné mať vždy zapnutý bezpečnostný pás. Tlmí náraz a hlavne vás udrží na sedadle,“
– vysvetlil Marian Croitoru, ktorý je zároveň profesorom práva v oblasti bezpečnosti cestnej premávky.
Airbagy sa nespustia na základe rýchlosti jazdy vozidla, ale na základe sily nárazu. Preto sa môžu aktivovať aj vtedy, keď vozidlo stojí a narazí do neho iné vozidlo.
V moderných systémoch sa airbag môže aktivovať, keď videosenzory rozpoznajú vozidlo, ktoré sa blíži veľkou rýchlosťou a hrozí náraz. Senzory sa môžu aktivovať, keď zistia, že vozidlo je príliš naklonené na stranu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Pri akej rýchlosti sa aktivujú airbagy? Chránia vás, ak nie ste pripútaný bezpečnostným pásom?
Svieti kontrolka airbagu? Čo robiť v tejto situácii
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.