6.10.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Irkhabar).
Poľnohospodári často používajú verejné cesty na presun traktorom, kombajnom alebo iným poľnohospodárskym strojom z jedného miesta na druhé. Tieto vozidlá sú pomalé, veľké a niekedy je veľmi ťažké ich predbehnúť. Môžu poľnohospodárske stroje jazdiť po verejných komunikáciách a ako ich správne predbiehať?
Na to, aby mohlo vozidlo jazdiť po verejných komunikáciách, musí byť zaregistrované alebo musí mať vodičský preukaz.
To znamená, že musí spĺňať niekoľko bezpečnostných kritérií, a to tak pre posádku, ako aj vo vzťahu k iným vozidlám.
Je napríklad povolená jazdiť na verejných komunikáciách s veľkým traktorom, kombajnom alebo iným masívnym poľnohospodárskym strojom?
Môžu poľnohospodárske stroje jazdiť po verejných komunikáciách?
Veľké poľnohospodárske stroje slúžia na prácu na poliach a v nerovnom teréne. Väčšina z nich má svetlá, signalizačné svietidlá a spĺňa podmienky slovenského registra vozidiel.
„Na to, aby sa mohli pohybovať po verejných komunikáciách, musia byť vozidlá, s výnimkou ručne ťahaných alebo tlačených vozidiel a bicyklov, registrované alebo schválené,“
Musíme schváliť vozidlo s vlastným pohonom, aby sme mohli vydať povolenie alebo ho zaregistrovať. To potvrdzuje, že spĺňa minimálne bezpečnostné normy pre cestujúcich a ostatných účastníkov cestnej premávky.
Na prevádzku na poľnohospodárskej pôde nemusí byť stroj nevyhnutne typovo schválený a registrovaný. Na verejnej komunikácii môžeš jazdiť len s registrovaným alebo schváleným vozidlom.
Preto sa na verejných komunikáciách môžu pohybovať len poľnohospodárske stroje, ktoré majú evidenčné číslo alebo registráciu.
Dokážete predbehnúť pomaly idúce poľnohospodárske stroje?
Mnohí motoristi majú pri stretnutí s veľkými, pomaly sa pohybujúcimi poľnohospodárskymi strojmi nutkanie predbiehať ich čo najrýchlejšie.
Predtým by však mali venovať pozornosť dopravnému značeniu a značkám v danej oblasti.
„Predbiehanie je zakázané, ak je na vykonanie manévru porušené jednoduché alebo dvojité súvislé značenie oddeľujúce smery jazdy a vozidlo sa pohybuje, hoci aj čiastočne, v protismere alebo je porušené značenie vymedzujúce zónu zákazu vjazdu“
Nesmiete teda predbiehať poľnohospodársky stroj, ak tým porušíte súvislú čiaru. To isté platí, ak predbiehate cyklistu alebo stojace vozidlo.
Ako správne predbiehať veľký poľnohospodársky stroj
Keď vodiči stretnú takýto stroj, musia pri predbiehaní postupovať veľmi opatrne.
Po prvé, niektoré vozidlá sú širšie ako jazdný pruh, v ktorom sa pohybujú. To znamená, že sa čiastočne pohybujú v druhom jazdnom pruhu. V takom prípade sa predbiehací manéver môže vykonať len v oblasti, kde to šírka cesty umožňuje.
Veľké stroje tiež bránia vo výhľade, preto by ste mali predbiehať len vtedy, keď máte dobrý výhľad na cestu pred vami vrátane dopravného značenia a značiek.
Podľa zákona je predbiehajúci vodič povinný:
- presvedčiť sa, že osoba idúca za ním alebo pred ním nedala znamenie o úmysle začať podobný manéver a že môže predbiehať bez toho, aby ohrozil alebo obmedzil protiidúce vozidlá;
- signalizovať úmysel predbiehať;
- pri predbiehaní dodržiavať dostatočný bočný odstup od predbiehaného vozidla;
- zaradiť sa do pôvodného jazdného pruhu alebo jazdného pruhu po tom, ako dal znamenie a ubezpečil sa, že môže vykonať predbiehací manéver bezpečne pre predbiehané vozidlo a ostatných účastníkov cestnej premávky.
Ak je predbiehanie poľnohospodárskych strojov zakázané
Slovenský zákon zakazuje predbiehanie v niekoľkých situáciách, napríklad pri nákladných vozidlách, poľnohospodárskych strojoch alebo iných strojoch.
Predbiehanie akéhokoľvek vozidla je zakázané:
- na križovatkách s neriadenou premávkou;
- v blízkosti vrcholu rampy, keď je viditeľnosť znížená na menej ako 50 metrov;
- v zákrutách a na iných miestach, kde je viditeľnosť znížená na menej ako 50 metrov;
- na úrovňových križovatkách, na mostoch, pod mostmi a v tuneloch. Výnimočne sa na týchto miestach môžu predbiehať vozidlá ťahané zvieratami, motocykle bez postranného vozíka, mopedy a bicykle za predpokladu, že je zabezpečená viditeľnosť na vzdialenosť viac ako 20 metrov a šírka cesty je najmenej 7 metrov;
- na priechodoch pre chodcov označených značkami a značením;
- na úrovňových križovatkách so železničnou traťou a do vzdialenosti 50 m od nej;
- pred električkovou stanicou, keď električka stojí a stanica nie je vybavená zábranou pre chodcov;
- v oblasti značky „Predbiehanie zakázané“;
- ak sa pri vykonávaní manévru poruší jednoduché alebo dvojité súvislé značenie oddeľujúce oba smery jazdy a motorové vozidlo sa pohybuje, aj keď len čiastočne, v protismere alebo sa poruší značenie vymedzujúce zakázaný priestor;
- ak sa v protismere blíži iné vozidlo a vodič tohto vozidla je povinný vykonať manéver, aby zabránil zrážke;
- na úseku cesty, kde sa vytvorila kolóna vozidiel, ak táto kolóna vchádza do protiidúcej premávky.
Policajti vo všeobecnosti netrestajú opustenie jazdného pruhu pri prekonávaní prekážky blokujúcej cestu. Ale len vtedy, ak bol manéver vykonaný bezpečne, bez ohrozenia protiidúcich vozidiel alebo iných účastníkov cestnej premávky.
To znamená, že predbiehajúci vodič musí prijať všetky opatrenia, aby zabránil nehode.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Smerový kruhový objazd je ešte lepší ako turbínový kruhový objazd. Núti vodičov správať sa správne
Ako dlho treba mať zapnutú smerovku pri predbiehaní. Pokuta
Zelená šípka doprava, zaobchádzate s ňou ako so zeleným svetlom? Pokuta
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.