17.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@SpacePerspective).
Dobývanie vesmíru sa v poslednom čase stalo veľmi aktuálnou témou. Zároveň sa z dohľadu vytratila téma komerčnej vesmírnej turistiky, ktorá bola ešte pred niekoľkými rokmi veľmi populárna. Niekoľko spoločností skrachovalo, Virgin Galactic pribrzdila havária ich vesmírneho lietadla, Blue Origin sa nikam neponáhľa.
Spoločnosti pripravujúce sa na takúto činnosť čelia mnohým problémom, z ktorých jedným z najdôležitejších je otázka nákladov. Letenky na cestu do vesmíru stoja horibilné peniaze a zdá sa, že stále ani v najmenšom nepokrývajú náklady na vývoj týchto zložitých dopravných prostriedkov, ktoré každým rokom stúpajú. Trochu iný prístup predstavila spoločnosť Space Perspective.
Lacnejšie, pýtajte sa, ale…. len takmer do vesmíru
Za iniciatívou stoja ľudia zo spoločnosti World View Enterprises, ktorá sa zaoberá vysielaním výskumných balónov s názvom Stratollite do stratosféry. Tieto pokročilé zariadenia sú akési balónové satelity, ktoré dlhodobo udržiavajú svoju polohu nad zvoleným miestom na Zemi. Vyriešenie všetkých technických problémov spojených s týmto projektom by malo novej spoločnosti pomôcť rýchlejšie pripraviť pilotované plavidlo. Spoločnosť predpokladá skúšobný bezpilotný let v roku 2021.
Zámerom je pomocou balóna vyniesť do výšky približne 30 kilometrov luxusnú kapsulu s názvom Neptún, ktorá pojme až osem cestujúcich. Cestujúci môžu odtiaľ v tichu, pokoji a bez nebezpečného preťaženia pozorovať Zem s výhľadmi podobnými tým, aké zažívajú astronauti. Tvorcovia spoločnosti dokonca predpokladajú možnosť organizovať na palube lietadla podujatia, ako sú svadby alebo umelecké výstavy.
Je zrejmé, že táto výška neumožňuje skutočný pobyt vo vesmíre, ani nezažijete stav beztiaže. Zároveň by to však malo byť pohodlnejšie, bezpečnejšie a lacnejšie. Spoločnosť predpokladá, že letenky budú takmer o polovicu lacnejšie ako v prípade spoločností, ktoré vozia turistov na obežnú dráhu (letenka Virgin Galactic stojí približne 25 000 USD).
Neptún = nebotyčný luxus
Kľúčový prvok projektu – kapsula Neptún – vystúpi do stratosféry pomocou výkonného balóna plneného vodíkom. Vystúpi rýchlosťou takmer 20 km/h. Pozemné centrum bude riadiť loď, ale okrem cestujúcich na palube bude aj pilot, ktorý zasiahne v prípade problémov.
Komunikácia by mala prebiehať prostredníctvom satelitnej komunikácie a zabezpečovať nielen kontakt s posádkou, ale aj internet pre cestujúcich.
Spoločnosť vytvorí veľmi luxusnú kapsulu. Vizualizácie ukazujú silne presklenú konštrukciu, ktorá umožní cestujúcim pohodlne pozorovať Zem a vesmír. Keďže v tejto výške takmer chýba atmosféra, cestujúci uvidia podobný výhľad ako skutoční vesmírni turisti. Do stredu kapsuly spoločnosť umiestni kúpeľňu a bar. Zákazníci orbitálnych kozmických lodí vypustených raketami pravdepodobne taký luxus nezískajú.
Kapsula má byť samozrejme vybavená pokročilými systémami na podporu života a sadou záchranných padákov pre prípad poškodenia balóna. Pristátie sa má uskutočniť na hladine Atlantického oceánu a kapsula má byť vylovená vhodne pripraveným plavidlom. V tejto súvislosti spoločnosť rokuje so špecialistami zo SpaceX, ktorí pracovali na podobnom systéme pre Crew Dragon. Celá expedícia má trvať približne šesť hodín, z toho dve hodiny sa majú stráviť v cieľovom bode v stratosfére. Spoločnosť odhaduje, že jedna kapsula by mala prežiť približne 1 000 letov a plánuje približne 100 takýchto „plavieb“ ročne.
Dáva to zmysel?
Ak by za touto iniciatívou stáli nejaké úplne neznáme mená, dalo by sa predpokladať, že ide len o ďalší útok začínajúceho podniku na peniaze investorov. Zakladatelia tejto spoločnosti sú však ľudia, ktorí v odvetví balónov pracujú už takmer desať rokov a prvý projekt dotiahli do konca, hoci zatiaľ nevieme, s akým hospodárskym výsledkom. Určite sú schopní pomerne rýchlo uchopiť väčšinu tém súvisiacich so samotnou cestou, ale príprava takejto pokročilej kapsule bude pravdepodobne trvať pomerne dlho. Na druhej strane, jej konštrukcia by mala byť oveľa lacnejšia na realizáciu a používanie ako akékoľvek vozidlo orbitálnej súťaže.
Nedá sa poprieť, že zážitok, ktorý Space Perspective ponúka, nebude taký intenzívny ako skutočný let do vesmíru. Zároveň tichší charakter tohto letu môže mať za následok, že bude mať viac zákazníkov. Bohužiaľ, stále je to len pre milionárov; 100 000 dolárov za letenku je suma, za ktorú je ťažké označiť tento projekt za prelomový. Zdá sa, že ak má niekto urobiť takýto prielom na tomto trhu, musí to byť šialenec ako Elon Musk, ktorý sa pustí do niečoho, čo všetci ostatní budú považovať za nemožné.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Japonci majú jasné plány. Raketa Space One poletí už v decembri
Cesta na Mars za 60 dní. NASA sa rozhodla pre revolučný projekt
Prelomové vesmírne lietadlo havarovalo pred prelomovým testom rakety Aerospike
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.