Správy, Zaujímavosti, 0

Prelomová technológia od Toyoty: Ako môže vodík predĺžiť životnosť spaľovacích motorov?

25.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ToyotaGlobalNews). Toyota sa intenzívne venuje vývoju riešení, ktoré by mohli predĺžiť životnosť spaľovacích motorov na trhu. Jednou z alternatívnych ciest je nahradenie klasického fosílneho paliva...

25.11.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ToyotaGlobalNews).

Toyota sa intenzívne venuje vývoju riešení, ktoré by mohli predĺžiť životnosť spaľovacích motorov na trhu. Jednou z alternatívnych ciest je nahradenie klasického fosílneho paliva vodíkom, ktorý by sa spaľoval priamo v motorovej komore. Táto myšlienka má potenciál fungovať, aspoň teoreticky.

Prelomová technológia od Toyoty: Ako môže vodík predĺžiť životnosť spaľovacích motorov?
Foto: youtube.com/@ToyotaGlobalNews

Japonskí výrobcovia áut nikdy neboli veľkými zástancami elektrifikácie. Áno, Toyota spolu s Hondou patria medzi priekopníkov hybridných pohonov – prvé hybridné vozidlá uviedli na trh už pred desiatkami rokov, predbehli tým európsku konkurenciu. Napriek tomu, na rozdiel od výrobcov zo starého kontinentu, nikdy neohlásili rýchly a radikálny prechod na elektromobily. Nie preto, že by sa nechceli podieľať na znižovaní emisií CO₂ – práve naopak. Veria však, že k cieľu nulových emisií vedie viacero ciest. Gill Pratt, hlavný vedecký pracovník Toyoty, predstavil pravidlo „1:6:90“. Jednoducho povedané, materiály jednej batérie elektromobilu by mohli byť rozdelené medzi šesť plug-in hybridov alebo dokonca 90 klasických hybridných vozidiel. Podľa výpočtov Toyoty by týchto 90 hybridov, ktoré produkujú menej emisií než autá so spaľovacími motormi, znížilo emisie CO₂ až 35-krát efektívnejšie než jeden elektromobil.

Preto Toyota, odhodlaná dosiahnuť nulové emisie v Európe do roku 2040 a globálne do roku 2050, pokračuje vo vývoji rôznych technológií. Pracuje na vylepšených dieselových motoroch, ktoré plánuje kombinovať s mild-hybridnými systémami (ktoré v praxi nepridávajú veľa, no na papieri vyzerajú priaznivo). Súčasne sa zameriava na tradičné hybridy, plug-in hybridy a spaľovacie motory na e-palivá. Vodík pritom vidí ako kľúčový prvok, pričom ho chce využívať dvoma spôsobmi.

Ako funguje vodíkový pohon?

Prvou možnosťou je použitie vodíka na výrobu elektrickej energie prostredníctvom vodíkových palivových článkov – ako to vidíme v Toyote Mirai. V tomto prípade vodíkové články premieňajú vodík uložený v nádržiach na elektrinu, ktorá poháňa elektromotor.

Môže vodík nahradiť benzín?

Druhou možnosťou je spaľovanie vodíka priamo v spaľovacom motore. Áno, vodík sa dá použiť podobne ako benzín či LPG. Takéto riešenie predstavila Toyota aj na modeli GR Yaris, ktorého motor upravilo športové oddelenie GR vo Veľkej Británii. Zmeny zahŕňali nové vstrekovače prispôsobené na vodík, pričom samotný motor zostal takmer identický s benzínovou verziou. Najväčší podiel na úprave však mala optimalizácia softvéru a inštalácia špeciálnych vodíkových nádrží.

Výzvy a obmedzenia

Najväčšou výzvou v súčasnosti sú práve vodíkové nádrže. Ich veľkosť a robustnosť, nevyhnutná na zabezpečenie bezpečnosti pri vysokom tlaku (až 875 barov počas tankovania), zaberá značný priestor, čo je problém hlavne pri menších vozidlách. Napríklad v upravenom GR Yarise boli nádrže umiestnené na mieste zadných sedadiel, čím sa z auta stal prakticky dvojmiestny model. Jazdný zážitok však zostal na úrovni originálu.

Na otázku, či sa vodíkové nádrže dajú v budúcnosti zmenšiť alebo zvýšiť tlak, aby sa zachoval dojazd, inžinieri GR odpovedali skepticky. Jedným z teoretických riešení by mohlo byť použitie vodíka v kvapalnom stave, ktorý má oveľa vyššiu energetickú hustotu. To by umožnilo zmenšiť objem nádrží, no zároveň by si to vyžadovalo extrémne nízke teploty (-253 °C), špeciálne zariadenia na uchovávanie vodíka a dodatočnú energiu na ich prevádzku. Takéto riešenie by teda bolo technicky možné, no ekonomicky náročné.

Pri spaľovaní vodíka nevznikajú emisie CO₂, ale vznikajú oxidy dusíka, ktoré si vyžadujú použitie pokročilých (a nákladných) katalyzátorov. Celkové náklady na technológiu by tak mohli byť neúnosné pre bežného spotrebiteľa.

Jedným z riešení by mohlo byť použitie vodíka v kvapalnom stave, ktorý má oveľa vyššiu energetickú hustotu.
Foto: youtube.com/@ZENITAutogas

Aká je budúcnosť vodíka?

Podľa Toyoty budú v ére nulových emisií mestá preferovať malé elektromobily, zatiaľ čo vodíkový pohon (v podobe palivových článkov) nájde uplatnenie v autách určených na dlhšie trasy a v ťažkej doprave. Spaľovanie vodíka v tradičných motoroch môže naraziť na limity svojej účinnosti, ktorá dosahuje približne 40 %. Palivové články, ktoré premieňajú vodík priamo na elektrinu, sú oveľa efektívnejšie a praktickejšie – dokonca aj pre ťažkú dopravu.

Toyota však naďalej vyvíja rôzne technológie, aby si zákazníci mohli sami vybrať, čo im najviac vyhovuje. A hoci sa zdá, že spaľovacie motory budú postupne ustupovať, Toyota ukazuje, že cesta k zníženiu emisií nemusí nevyhnutne viesť len cez elektromobily. Riešení je viac a výber bude závisieť nielen od zákazníkov, ale aj od politických rozhodnutí. Na konci dňa tak nejde len o technológiu, ale o to, ako efektívne dokážeme znižovať uhlíkovú stopu – a Toyota ukazuje, že sa to dá rôznymi spôsobmi.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Šokujúce priznania mechanikov: Ktoré autá opravujú s radosťou a ktoré ich privádzajú do šialenstva?

Zachráňte svoj diesel! Ako správna údržba predlžuje životnosť vášho motora.

Prečo riskovať pokutu? Naučte sa kedy a ako používať zadné hmlové svetlá!


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Nemecké autá ostali uväznené v amerických prístavoch – Volkswagen čelí novému problému!

9.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/ferozwala). Nemecký automobilový gigant Volkswagen čelí nečakaným komplikáciám. Po zavedení nových amerických ciel na dovoz vozidiel museli zastaviť prepravu áut…

Čierny trh prekvitá vďaka Muskovi a jeho receptu na chudnutie

9.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Joshua Sukoff). Elon Musk znovu púta pozornosť, tentokrát však nejde o rakety ani elektromobily. Jeho používanie lieku Ozempic na chudnutie…

Ako výrobca pneumatík Michelin náhodou vytvoril najslávnejšie gastro ocenenie sveta

9.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Pixavril). Predstavte si, že vyrábate pneumatiky a chcete zvýšiť ich predaj. Čo urobíte? Väčšina firiem by investovala do reklamy alebo…

Kamióny na drôte: Ako Nemci menia pravidlá hry v nákladnej doprave

8.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@ScaniaTrucksBuses). Predstavte si, že idete po diaľnici a zrazu zbadáte niečo neuveriteľné – masívne nákladné autá pripojené k elektrickým drôtom…

Ruské autá na Kube: Nostalgia za dávnymi časmi alebo nový začiatok?

8.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Daniel Avram). Kuba, známa svojou jedinečnou automobilovou scenériou, kde dominujú klasické americké veterány a staré sovietske stroje, otvára svoje dvere…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov