Pravidlá, Správy, Zaujímavosti,

Blikanie svetlami na varovanie pred políciou: Aké riziká nesie a prečo to môže vyjsť draho? Polícia vie, ako na to

6.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@antihighbeam). Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať nepravdepodobné, upozorňovanie ostatných vodičov na policajnú kontrolu vás môže stáť pokutu. Svoje o tom vie...

6.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@antihighbeam).

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať nepravdepodobné, upozorňovanie ostatných vodičov na policajnú kontrolu vás môže stáť pokutu.

Blikanie svetlami na varovanie pred políciou: Aké riziká nesie a prečo to môže vyjsť draho? Polícia vie, ako na to.
Foto: youtube.com/@antihighbeam

Svoje o tom vie vodič Volkswagenu, ktorý po prejazde okolo policajného hliadkového stanovišťa začal diaľkovými svetlami upozorňovať ostatných vodičov. Jeho smola bola, že na druhej strane cesty stáli ďalší policajti. Tí ho okamžite zastavili a uložili mu pokutu. Takéto správanie polícia sleduje a trestá.

Na čom je to postavené?

Používanie diaľkových svetiel bezdôvodne je považované za priestupok. Ide o porušenie predpisov, na ktoré polícia upozorňuje a ktoré aktívne sankcionuje. Tento „trik“ zo strany polície má však svoje opodstatnenie – za bliknutím svetlami sa často skrývajú nepredvídateľné dôsledky.

Nikdy totiž neviete, koho varujete. Môže ísť o šoféra pod vplyvom alkoholu či drog, alebo niekoho, kto má na svedomí vážny trestný čin. Takáto osoba sa môže snažiť policajnej kontrole vyhnúť. Práve preto polícia argumentuje, že podobné správanie môže nevedomky pomôcť tým, ktorí by sa inak mohli dostať do rúk spravodlivosti. Neraz sa pri rutinných kontrolách podarilo zadržať hľadaných zločincov či odhaliť vážne priestupky – a blikajúce svetlá môžu takéto prípady zbytočne komplikovať.

Technológie menia hru: Má blikanie svetlami vôbec zmysel?

V ére moderných technológií je komunikácia cez diaľkové svetlá skôr reliktom minulosti. Dnešní vodiči využívajú aplikácie a navigácie, ktoré umožňujú označovať rôzne situácie na ceste – vrátane policajných hliadok. Napríklad obľúbené aplikácie ako Waze alebo Google Maps umožňujú vodičom pridávať upozornenia a zdieľať ich s ostatnými. Vývojári týchto systémov však tvrdia, že hlavným cieľom je zvýšiť bezpečnosť na cestách.

Používanie diaľkových svetiel bezdôvodne je považované za priestupok.
Foto: facebook.com/KRPZPO

Používatelia môžu označiť dopravné zápchy, nehody, uzávierky ciest či ďalšie prekážky. Avšak je zrejmé, že mnohí tieto funkcie využívajú aj na obchádzanie policajných kontrol.

Pozor na etickú rovinu: Stojí to za to?

Predtým, ako sa rozhodnete bliknúť svetlami, skúste sa zamyslieť. Štatistiky ukazujú, že slovenské cesty patria k veľmi nebezpečným v Európe. Snaha vyhnúť sa pokutám či upozorniť ostatných na kontrolu môže v konečnom dôsledku zvýšiť riziko na cestách. Je dôležité si uvedomiť, že policajné hliadky nie sú len o postihovaní vodičov, ale aj o zabezpečení poriadku a bezpečnosti.

Ak jazdíte podľa pravidiel a v súlade so zákonom, nemáte dôvod sa obávať kontroly. A naopak – každý, kto sa pravidlá snaží obísť, predstavuje potenciálne riziko pre ostatných účastníkov premávky. Preto, namiesto rýchleho bliknutia, skúste radšej myslieť na to, čo je správne.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Modrá dopravná značka STOP: jediná svojho druhu na svete

Paradox dobrej viditeľnosti: Prečo sa najviac nehôd deje za ideálneho počasia?

Vyhneš sa plateniu diaľničnej známky, ak čiastočne zakryješ prednú tabuľku s evidenčným číslom?


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Motor na amoniak (čpavok)?

4.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@electric-future). Kórejskí vedci vyvinuli spaľovací motor, ktorý funguje na palivo, aké doposiaľ nikto nepoužil – amoniak. Toto nové riešenie sľubuje…

Porsche chystá prevrat: Legendárny 911 GT3 s manuálom ide po rekorde!

4.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@YouCarTV). Športová divízia Porsche pripravuje útok na sedemročný rekord Dodge Viper ACR. Nemecká automobilka siahne po modernizovanom modeli 911 GT3…

Japonský zázrak: Mini karavan s dušou dobrodruha láme rekordy popularity

4.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@CarInfomaster-o3b). Predstavte si vozidlo, ktoré kombinuje komfort karavanu, obratnosť mestského auta a schopnosti off-roadu. Japonská spoločnosť ESB práve takýto automobilový…

Cybertruck a jeho kontroverzný klub: Majitelia sa spájajú, aby čelili kritike aj vandalizmu

4.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@edmundscars). Tesla Cybertruck, kontroverzná futuristická pick-upka od Elona Muska, nielenže čelí technickým problémom a poklesu predajov, ale aj nečakaným spoločenským…

Drahá chyba vodičov: Prečo nízke otáčky ničia váš motor

4.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Artic_photo). Myslíte si, že jazdou na nízkych otáčkach šetríte motor? Opak je pravdou! Odborníci varujú - tento rozšírený mýtus môže…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov