9.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@euronews).
Najväčšia politická skupina v Európskom parlamente, Európska ľudová strana (EPP), navrhuje zrušiť zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi, ktorý má vstúpiť do platnosti v roku 2035.
Zmierniť tlak na automobilový priemysel
Tento návrh, ktorý zverejnil nemecký magazín Der Spiegel, môže viesť ku konfliktu s Európskou komisiou, ktorá stojí za týmto zákazom. Nová Európska komisia by mala podľa návrhu ukončiť platnosť zákazu najneskôr v marci 2024, počas prvých sto dní svojho funkčného obdobia.
EPP argumentuje potrebou zmierniť tlak na automobilový priemysel, ktorý už teraz čelí mnohým výzvam v súvislosti s prechodom na ekologickejšie technológie. Návrh žiada Komisiu, aby odložila plánované pokuty pre automobilky, ktoré majú čeliť prísnejším emisným limitom od roku 2025. Skupina zároveň presadzuje technologicky neutrálny prístup, ktorý by vedľa elektromobilov umožnil aj širšie využívanie biopalív a syntetických palív na znižovanie emisií oxidu uhličitého.
Tento postoj však vyvoláva napätie, pretože je v rozpore s doterajším smerovaním Európskej komisie. A jej predsedníčky Ursuly von der Leyen. Tá vo svojom inauguračnom prejave zdôraznila, že zachovanie zákazu je kľúčovou súčasťou klimatickej politiky EÚ a záväzkov vyplývajúcich z Parížskej dohody. Von der Leyen zdôraznila potrebu postupného ukončenia predaja vozidiel so spaľovacím motorom pre dosiahnutie klimatických cieľov EÚ.
Syntetické palivá podľa nich ponúkajú alternatívu
EPP však tvrdí, že prístup Komisie je príliš prísny a neberie do úvahy technologický vývoj a rôznorodosť možností. Ktoré by mohli prispieť k znižovaniu emisií bez úplného zákazu spaľovacích motorov. Biopalivá a syntetické palivá podľa nich ponúkajú alternatívu. Ktorá by mohla doplniť prechod na elektromobilitu, najmä v prípadoch, keď elektrické vozidlá nie sú praktickým riešením.
Návrh teraz čaká na hlasovanie v Európskom parlamente, ktoré je naplánované na budúci týždeň. Nie je však jasné, či tento návrh získa potrebnú podporu v parlamente a či ho podporí aj Európska komisia. Ak by sa návrh schválil, znamenalo by to významnú zmenu v klimatickej politike EÚ. A mohlo by to ovplyvniť celý automobilový priemysel v Európe.
Budúce smerovanie politiky v oblasti dopravy a emisií určia rokovania medzi parlamentom, Komisiou a členskými štátmi. Rozdielne názory však predznamenávajú intenzívne debaty a politické napätie počas celého procesu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
4,2 kilometra, 6 rokov výstavby – Zoznámte sa s novou diaľnicou A24!
Ruský Amber: Elektromobil, ktorý balansuje medzi víziou a katastrofou – stojí za túto cenu?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.