15.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TinagirlTravels).
Aj drobné poškodenie auta, ktoré oprava kompletne odstránila, môže navždy ovplyvniť jeho predaj. Prečo? Záznam o škode zostáva v histórii vozidla a vystraší väčšinu potenciálnych kupcov. Tento systém, ktorý mal chrániť pred podvodníkmi, sa často obracia proti poctivým vodičom. Ako sa z jednej nehody stáva problém na celý život?
Škoda: To, čo vám zbytočne skomplikuje život
Každý vodič sa môže ocitnúť v situácii, keď jeho auto utrpí menšie poškodenie – napríklad kvôli výtlku na ceste či drobnej nehode. Ak sa rozhodnete škodu nahlásiť poisťovni, môžete sa nevedomky pripraviť na problém do budúcna. Záznam o tzv. „škodových udalostí“ totiž zostane na trvalo zapísaný v centrálnom registri. Tento záznam môže výrazne znížiť hodnotu vášho auta pri predaji, aj keď bolo po nehode profesionálne opravené.
Keď drobná oprava odradí kupcov
Záznam o škode sa automaticky zobrazí každému, kto si overuje históriu vozidla, napríklad cez web. Pre mnohých kupcov je táto informácia signálom, že auto mohlo byť vážne poškodené, aj keď realita je iná. Môže ich to odradiť od kúpy alebo ich prinútiť tlačiť cenu dramaticky dole. Pre predajcu to znamená, že jeho auto, hoci úplne funkčné, predá za zlomok jeho reálnej hodnoty.
Ochrana kupujúcich, no často na úkor predajcov
Cieľom systému bolo chrániť kupujúcich pred podvodmi a zatajovaním vážnych poškodení. Avšak, tento systém má vážne nedostatky. Často sa stáva, že drobné nehody, ktoré nijak zásadne neovplyvnili technický stav vozidla, sú zapísané. Naopak, vážne poškodenia, ktoré neboli nahlásené poisťovni, v systéme vôbec nefigurujú. Tento paradox spôsobuje frustráciu u motoristov, ktorí sa rozhodli postupovať čestne.
Ako sa vyhnúť tomuto problému?
Keď nahlásite škodu poisťovni, táto informácia sa často zapíše do centrálneho registra škôd alebo databáz, ku ktorým majú prístup poisťovne a iné inštitúcie. Tento záznam môže negatívne ovplyvniť hodnotu vášho vozidla pri jeho budúcom predaji, pretože potenciálni kupci alebo odborníci na hodnotenie vozidiel môžu vidieť, že auto bolo poškodené, aj keď bolo profesionálne opravené.
Kupujúci často vnímajú vozidlo s históriou škôd ako menej hodnotné alebo rizikovejšie, čo môže znížiť jeho trhovú cenu. Najprv si dobre premyslite, či menšiu škodu potrebujete nahlásiť poisťovni, zvlášť ak dokážete opravu zaplatiť sami za prijateľnú cenu. Naopak pri väčšom poškodení, ktoré by vás finančne zaťažilo, sa oplatí kontaktovať poisťovňu.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Chráňte blatníky pred zimou! Jednoduché tipy, ako sa vyhnúť korózii a drahým opravám.
Mýty o autách, ktorým stále veríme: Čo je pravda a čo nie?
Pripravte si peňaženky: Nové nariadenia EÚ zdvihnú ceny pneumatík!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.