Pravidlá, Správy,

Pomalý vodič v ľavom pruhu? Riskantný manéver vás môže stáť vodičák!

25.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@hrochdashcam7675). Poznáte ten pocit frustrácie, keď pred vami v ľavom pruhu niekto jazdí „trestuhodne“ pomaly ? Mnohí vodiči v takejto situácii siahnu po zdanlivo jednoduchom...

25.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@hrochdashcam7675).

Poznáte ten pocit frustrácie, keď pred vami v ľavom pruhu niekto jazdí „trestuhodne“ pomaly ? Mnohí vodiči v takejto situácii siahnu po zdanlivo jednoduchom riešení – predbehnutie sprava. Tento nebezpečný manéver však môže skončiť nielen pokutou, ale aj odobratím vodičského preukazu. Prinášame vám komplexný pohľad na problematiku, ktorá trápi množstvo slovenských vodičov.

Predbiehanie sprava predstavuje jeden z najnebezpečnejších dopravných priestupkov na našich cestách. Práve preto polícia dôsledne monitoruje takéto správanie vodičov. Následne za tento priestupok udeľuje prísne sankcie. Fotografia jasne zachytáva typickú nebezpečnú situáciu na ceste.
Foto: youtube.com/@hrochdashcam7675

Prečo je predbiehanie sprava také nebezpečné?

Predbiehanie sprava predstavuje jeden z najrizikovejších manévrov na ceste. Vodiči v ľavom pruhu totiž prirodzene neočakávajú rýchlejšie vozidlá po svojej pravej strane. Vzniká tak vysoké riziko kolízie pri prípadnej zmene jazdného pruhu. Navyše, v pravom pruhu sa častejšie vyskytujú pomalšie vozidlá a nákladné automobily, čo situáciu ešte viac komplikuje. Štatistiky dopravnej polície potvrdzujú, že práve tento typ manévru stojí za mnohými vážnymi nehodami na našich cestách.

Zákon pozná jasný rozdiel: Predbiehanie vs. predchádzanie

Mnohí vodiči si zamieňajú dva rozdielne pojmy. Predbiehanie znamená aktívnu zmenu jazdného pruhu s úmyslom dostať sa pred iné vozidlo. Naopak, predchádzanie predstavuje plynulú jazdu vo svojom pruhu, pri ktorej prirodzene míňame pomalšie vozidlo idúce v inom pruhu. Tento rozdiel nie je len terminologický – má zásadný význam pre právne posúdenie situácie. Zatiaľ čo predbiehanie sprava je zakázané a trestané, predchádzanie v pravom pruhu môže byť za určitých okolností legálne.

Agresívne reakcie situáciu len zhoršia. Preraďte sa pokojne do pravého pruhu a udržujte konštantnú bezpečnú vzdialenosť.
Foto: shutterstock.com/Sonja Filitz

Ako postupovať legálne a bezpečne?

Dopravní experti a inštruktori autoškôl odporúčajú nasledujúci postup: Pri stretnutí s pomalým vozidlom v ľavom pruhu zachovajte najmä pokoj. Agresívne reakcie situáciu len zhoršia. Preraďte sa pokojne do pravého pruhu a udržujte konštantnú bezpečnú vzdialenosť. Po niekoľkých stovkách metrov môžete vozidlo prirodzene predísť bez návratu do ľavého pruhu. Tento postup nielen rešpektuje zákon, ale významne znižuje riziko nehody.

Sankcie, ktoré vás môžu nemilo prekvapiť

Porušenie zákazu predbiehania sprava sa nevypláca. Polícia takéto priestupky trestá nekompromisne pokutou. Navyše vodičovi hrozí zadržanie vodičského preukazu na 60 dní. V prípade spôsobenia dopravnej nehody môžu byť následky ešte závažnejšie. Preto sa oplatí dvakrát rozmyslieť, či momentálne podráždenie stojí za takéto riziko.

Redakcia Auto trendy.

Súvisiace články:

Čo je to predbiehanie pomaly idúcich vozidiel? Je tu dôležitý rozdiel

Čierne skrinky v každom aute už tento rok. Do platnosti vstúpia nové …

Google má novú funkciu a vodiči o nej nevedia. Vyhnite sa pokute ..


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Budúcnosť Volkswagenu: Technológia na úkor kvality?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/MDart10). Volkswagen, kedysi neohrozený líder automobilového priemyslu, čelí čoraz väčším výzvam. Strácajúca kvalita vozidiel, problémy so softvérom a tlak konkurencie…

Nemecká precíznosť vs. americké clá: Kto vyhrá tento boj?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Cristi Croitoru). Nemecký automobilový gigant Mercedes-Benz sa ocitol v pretekoch s časom. Pred zavedením nových ciel na dovoz automobilov do…

Ako sa zmenili ceny áut za 5 rokov: Prečo dnes platíme viac?

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/SvitlanaRo). Za posledných päť rokov sa trh s automobilmi drasticky zmenil. Kríza s energiami, inflácia a nové povinné bezpečnostné systémy…

Ako sa vyhnúť pokute za prejazd na červenú? Situácie, v ktorých je polícia bezmocná

3.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/ako photography). Prejazd na červenú môže šoféra stáť nielen pokutu, ale aj dočasné odobratie vodičského preukazu. Existujú však situácie, kedy…

Toyota v pasci vlastného úspechu: Taká veľká popularita, že sa čaká na dodanie mesiace!

2.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@Toyotaview). Toyota, značka, ktorá sa zapísala do histórie automobilového priemyslu ako priekopník hybridných technológií, čelí paradoxu. Jej hybridné modely lámu…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov