30.12.2024 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@chrisfix).
Vedeli ste, že váš tachometer v aute vám nikdy neukazuje úplne presnú rýchlosť? A že to je v skutočnosti povolené zákonom? Naša rýchlosť na cestách je tak trochu ilúzia, ktorú ovplyvňuje množstvo faktorov. Prečo to tak je a čo na to hovoria predpisy? Čítajte ďalej a odhaľte fascinujúci svet presnosti merania rýchlosti.
Prečo váš tachometer „klame“?
Máte pocit, že keď vám tachometer ukazuje 100 km/h, idete presne tak rýchlo? Omyl! V skutočnosti je reálna rýchlosť vášho auta často nižšia. Zákony totiž nevyžadujú absolútnu presnosť, a tak výrobcovia vozidiel nastavujú tachometre tak, aby ukazovali vyššiu rýchlosť, než akú v skutočnosti dosahujete. Základné pravidlo hovorí: tachometer musí vždy ukazovať vyššiu alebo rovnakú rýchlosť ako skutočne idete, aby ste neprekročili povolenú rýchlosť.
Ako presne (ne)funguje meranie rýchlosti?
Presnosť tachometra ovplyvňujú viaceré faktory. Napríklad:
- Priemer pneumatík: Rozdiel v priemere pneumatík, ktorý môže byť spôsobený ich opotrebením, tlakom v pneumatikách alebo dokonca použitím odlišného modelu pneumatík, dokáže spôsobiť odchýlku merania. Čím viac pneumatiky opotrebúvate, tým viac sa zmenšuje ich priemer, a tým výraznejšie sa tachometer odchyľuje od skutočnej rýchlosti.
- Kalibrácia systému: Tachometrický systém, ktorý meria otáčky kolies, musí byť správne kalibrovaný. Tieto nastavenia však nepočítajú so všetkými možnými variáciami, ktoré vznikajú počas jazdy.
- Geolokácia? Nie tak presná, ako ste si mysleli! Ak ste si mysleli, že GPS meranie rýchlosti je dokonalé, mýlite sa. Zakrivenie ciest a ďalšie faktory môžu spôsobovať chyby, a GPS tak môže ukazovať o niečo nižšiu rýchlosť, ako je tá skutočná.
Tachometre a zákon: Aké sú povolené odchýlky?
Regulácie jasne stanovujú, čo si výrobcovia môžu dovoliť. Tachometer môže ukazovať vyššiu rýchlosť, ale nikdy nižšiu. Maximálny povolený rozdiel je 10 % z reálnej rýchlosti plus 4 km/h. To znamená, že ak ide vaše auto v skutočnosti 100 km/h, tachometer môže ukazovať až 114 km/h.
Napriek tomu tieto hodnoty nie sú testované pri vysokých rýchlostiach, čo môže byť pre niektorých vodičov prekvapujúce. Homologizačné testy sa bežne vykonávajú pri rýchlostiach 40 km/h, 80 km/h alebo pri 80 % maximálnej rýchlosti vozidla.
Zaujímavosti, ktoré ste možno nevedeli:
- V analógových tachometroch musí byť hodnota rýchlosti zobrazená v presne stanovených intervaloch – napríklad každých 20 km/h, ak tachometer nepresahuje 200 km/h.
- Z dôvodu týchto predpisov museli niektoré automobilky, ako napríklad Porsche, zaviesť digitálne ukazovatele rýchlosti.
Čo to znamená pre vodičov?
Tachometer často ukazuje vyššiu rýchlosť než skutočne idete. Preto radšej počítajte pri jeho údajoch s určitou rezervou. Napriek tomu moderné GPS systémy merajú rýchlosť presnejšie, avšak aj tie môžu niekedy zlyhať.
Redakcia Auto trendy.
Súvisiace články:
Revolúcia v Android Auto. Google prináša zmenu, ktorú ste si želali!
Zapnete kameru v aute? Zistite, či vám môže pomôcť alebo uškodiť!
Prečo autá ukazujú rýchlosť, ktorú nikdy nedosiahnu? Pravda, ktorá vás prekvapí!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.