10.1.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@aerialchina).
V čínskom meste Chongqing stojí najkomplexnejší dopravný uzol na svete. Päťposchodová konštrukcia Huangjuewan s výškou 30 metrov pripomína krvný obeh mesta. Obsahuje 20 jazdných pruhov, 15 nadjazdov a spája tri diaľnice v ôsmich rôznych smeroch. Tento dopravný zázrak mätie dokonca aj GPS navigácie a stal sa symbolom čínskej dopravnej revolúcie.
Dopravný labyrint ako z budúcnosti
V juhozápadnej časti Číny sa nachádza unikátny dopravný uzol, ktorý nemá vo svete obdobu. Huangjuewan nie je len obyčajnou križovatkou. Je to päťposchodový komplex, ktorého najvyššia úroveň dosahuje výšku 12-poschodovej budovy. Tento gigantický projekt vznikol z potreby prepojiť letisko, mesto a diaľnicu. Projektanti vytvorili skutočný dopravný zázrak, ktorý sa rozprestiera na ploche niekoľkých futbalových ihrísk a obsahuje viac ako 16,4 kilometrov ciest. Každý deň prejdú týmto uzlom desaťtisíce áut, a napriek svojej zložitosti funguje systém prekvapivo plynulo. Vodiči sa orientujú pomocou prepracovaného systému značenia, ktorý využíva rôzne farby a symboly pre jednotlivé smery.
Od myšlienky k realizácii
Výstavba tohto monumentálneho projektu začala v septembri 2009. Hlavné stavebné práce trvali takmer osem rokov a dokončené boli v roku 2017. Počas realizácie museli inžinieri vyriešiť množstvo technických výziev. Vytvorili komplexný systém, ktorý dokáže efektívne distribuovať dopravné toky v ôsmich rôznych smeroch. Konštrukcia zahŕňa 15 nadjazd a prepája tri diaľnice, čím vytvára kľúčový dopravný hub v regióne. Stavba si vyžiadala použitie najmodernejších technológií a materiálov. Len na betónové konštrukcie spotrebovali množstvo materiálu, ktoré by stačilo na postavenie malého sídliska.
Technologické výzvy a riešenia
Jednou z najväčších výziev bolo vytvorenie systému, ktorý by dokázal efektívne riadiť dopravu na všetkých úrovniach. Inžinieri museli vyriešiť nielen statické výpočty pre obrovskú konštrukciu, ale aj navrhnúť inteligentný systém riadenia dopravy. Zaujímavosťou je, že bežné GPS navigácie majú občas problém správne navigovať v tomto komplexe. Preto bol vyvinutý špeciálny navigačný systém, ktorý zohľadňuje všetky úrovne a smery.
Ekologický rozmer projektu
Napriek svojej monumentálnosti mysleli projektanti aj na životné prostredie. Medzi jednotlivými úrovniami vytvorili zelené plochy a inštalovali systém na zachytávanie dažďovej vody. Použité materiály sú recyklovateľné a celá konštrukcia je navrhnutá tak, aby minimalizovala hlukové zaťaženie okolia.
Najväčší dopravný uzol na Slovensku
Pre porovnanie, najväčší dopravný uzol na Slovensku je križovatka Prístavný most v Bratislave. Spája diaľnicu D1 s Prístavným mostom a obsahuje 6 jazdných pruhov v každom smere. V porovnaní s čínskym gigantom však pôsobí ako miniatúrna stavba. Bratislavský uzol zvládne približne 100 000 áut denne, zatiaľ čo čínskym Huangjuewan prejde niekoľkonásobne viac vozidiel.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Najvyšší most na svete. Je to zázrak stavebného inžinierstva
Najdlhší most na svete meria až 165 km. Kde ho nájdete?
Najdlhší visutý most na svete. Nachádza sa priamo u našich západných susedov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.