12.1.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/amnat30).
Svetová letecká doprava zažila v roku 2024 dramatický obrat. Najvyťaženejšou trasou sa prekvapivo stalo spojenie medzi Hongkongom a Tchaj-pejom s rekordnými 6,78 miliónmi cestujúcich. Európske letecké linky zaznamenali historický prepad – do prvej desiatky sa dostala len jediná trasa. Odborníci hovoria o definitívnom presune ťažiska leteckej dopravy do Ázie a varujú pred environmentálnymi následkami.
Ázijská dominancia prepisuje históriu
Letecká trasa Hongkong – Tchaj-pej sa stala nečakaným víťazom roka 2024. S neuveriteľnými 6,78 miliónmi prepravených pasažierov prekonala všetky doterajšie rekordy. Tento výsledok predstavuje 48-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Analytici pripisujú tento úspech niekoľkým faktorom. Prvým je úplné zotavenie ázijského regiónu z pandemických obmedzení. Druhým je rastúca ekonomická sila oblasti a tretím je intenzívne prepojenie medzi Hongkongom a Taiwanom v oblasti obchodu a turizmu.
Blízky východ prekvapuje
Druhé miesto obsadila trasa medzi egyptskou Káhirou a saudskoarabskou Džiddou s 5,47 miliónmi cestujúcich. Tento výsledok potvrdzuje rastúci význam blízkovýchodného regiónu v globálnej leteckej doprave. Trasa profituje najmä z náboženského turizmu, keďže Džidda je vstupnou bránou do svätých miest islamu – Mekky a Mediny. Zároveň sa stala dôležitým prestupným bodom pre cestujúcich medzi Afrikou a Áziou.
Európa stráca pozície
Najväčším prekvapením rebríčka je dramatický prepad európskych destinácií. Z tradične silných európskych trás sa do prvej desiatky dostalo len spojenie medzi londýnskym Heathrow a newyorským JFK, ktoré skončilo až na desiatom mieste. Tento výsledok vyvoláva obavy o budúcnosti európskeho leteckého priemyslu. Odborníci poukazujú na niekoľko príčin:
- Rastúca konkurencia vysokorýchlostných vlakov v Európe
- Vyššie prevádzkové náklady európskych leteckých spoločností
- Prísnejšia environmentálna regulácia v EÚ
- Presun ekonomického ťažiska do Ázie
Environmentálne výzvy
S rastúcim počtom letov sa zvyšujú aj obavy o životné prostredie. Podľa najnovších údajov Medzinárodnej rady pre čistú dopravu predstavujú emisie z leteckej dopravy už 2,35 percenta globálnych emisií. Po započítaní výroby leteckého paliva toto číslo stúpa na 2,87 percenta. Tieto čísla vyvolávajú intenzívnu diskusiu o udržateľnosti súčasného modelu leteckej dopravy.
Kompletný rebríček TOP 10 najvyťaženejších trás roku 2024:
- Hongkong – Tchaj-pej (6,78 mil. cestujúcich)
- Káhira – Džidda (5,47 mil.)
- Inčchon – Tokio (5,41 mil.)
- Kuala Lumpur – Singapur (5,38 mil.)
- Inčchon – Osaka (4,98 mil.)
- Dubaj – Rijád (4,82 mil.)
- Bangkok – Hongkong (4,71 mil.)
- Jakarta – Singapur (4,65 mil.)
- Bangkok – Singapur (4,59 mil.)
- New York JFK – Londýn Heathrow (4,52 mil.)
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Nachádza sa tu najväčšie letisko na svete. Svojou veľkosťou prevyšuje Vatikán
Je to najhoršie letisko v Európe. Slováci ho navštevujú často. „Zápach je neznesiteľný“.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.