3.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: Súkromný archív).
Nové clá od zajtrajšieho dňa, ktoré USA zavádzajú na produkty z Kanady a Mexika, môžu výrazne zasiahnuť nielen ich ekonomiky, ale aj samotný americký automobilový priemysel. Zvýšenie ciel na 25 % spôsobí turbulencie v dodávateľských reťazcoch, zvýši ceny áut pre spotrebiteľov a ohrozí tisíce pracovných miest. Ako sa automobilový svet vysporiada s touto výzvou?
Clá na vzostupe: Automobilový priemysel čelí neistote
Automobiloví odborníci bijú na poplach. USA od zajtrajšieho dňa zvýšia clá na tovary z Kanady a Mexika z 10 % na 25 %. Táto zmena zasiahne predovšetkým výrobcov automobilov a ich dodávateľov, ktorí sú závislí od cezhraničných dodávok komponentov. Cla môžu narušiť plynulý chod výrobných liniek nielen v Kanade a Mexiku, ale aj v samotných Spojených štátoch. Odborníci varujú, že ak nedôjde k rýchlemu riešeniu, môže dôjsť k zastaveniu výroby v celom regióne, čo by malo dramatické následky.
Drahšie autá, menej pracovných miest
Pre motoristov to neznamená nič dobré. Podľa Davida Adamsa, generálneho riaditeľa Global Automakers of Canada, tieto clá budú mať okamžité negatívne dopady na pracovné miesta aj na peňaženky spotrebiteľov. Automobilky ako Ford, General Motors či Toyota, ktoré vyrábajú vozidlá v Kanade, sa ocitnú pod tlakom, keďže budú musieť absorbovať vyššie náklady alebo zvýšiť ceny vozidiel. Čo to znamená pre bežného spotrebiteľa? Drahšie autá a obmedzený výber modelov.
Volkswagen pod tlakom: Mexiko ako riziková zóna
Mexiko, ktoré je jedným z hlavných centier výroby vozidiel pre trh USA, čelí ešte väčšiemu riziku. Nemecký koncern Volkswagen má v meste Puebla jeden zo svojich najväčších závodov, kde sa ročne vyrobí až 350 000 vozidiel na export do USA. Clá by však mohli spôsobiť, že až 65 % áut vyrobených Volkswagenu v USA prestane byť konkurencieschopných. Navyše, výrazné straty môžu postihnúť aj pracovné miesta v Európe a Nemecku, kde sa vyrábajú komponenty pre tieto vozidlá.
Čo to znamená pre Slovensko a Európu?
Osem tisíc kilometrov od USA, v Európe, sa automobilový sektor tiež pripravuje na možné následky. Ak clá zasiahnu aj Európske tovary, čo USA už avizovali, môžu slovenské automobilky ako Volkswagen Slovakia pocítiť výrazné straty. Automobily patriace medzi najväčšie exportné artikle Slovenska by stratili na konkurencieschopnosti a potenciálne by to mohlo ovplyvniť tisíce pracovných miest na Slovensku.
Nové clá od USA sú len začiatkom komplikácií, ktoré svetový automobilový priemysel musí prekonať. Tisíce pracovných miest, produkcia miliónov áut a ceny dostupné pre spotrebiteľov – všetko je teraz v ohrození. Táto situácia si vyžaduje urgentné rokovania, aby sa minimalizovali škody a zabezpečilo sa, že kolesá automobilového priemyslu budú naďalej šliapať bez zádrheľov. Aké kroky však budú musieť podniknúť výrobcovia, aby čelili tejto výzve? To je otázka, ktorá nás v najbližších dňoch všetkých zamestná.
AKTUALIZACIA 3.2.2025 o 19:30
Platnosť nariadenia sa presúva o 1 mesiac.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Nová Lada Iskra vo verzii kombi: Lacná, praktická a prekvapivo lákavá!
Astronómovia si mysleli, že objavili nový asteroid!
Stellantis predstavuje revolučné batérie sľubujúce lacnejšie a efektívnejšie nabíjanie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.