8.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@TomasstbergJacobsen).
Doprava na mori patrí medzi najväčších znečisťovateľov planéty, no technológia Clipper Eris môže tento nepriaznivý trend zvrátiť. S revolučným systémom na zachytávanie a skladovanie CO2 má tento obrovský nákladný kolos potenciál zmeniť pravidlá hry v ekologizácii lodnej dopravy.
![Clipper Eris nákladná loď na mori](https://www.autotrendy.sk/wp-content/uploads/2025/02/Clipper-Eris-1024x508.jpg)
Foto: youtube.com/@TomasstbergJacobsen
Lodná doprava: Skrytý znečisťovateľ našej planéty
Námorná doprava, hoci pre mnohých neviditeľná, patrí medzi najväčších pôvodcov emisií CO2 na svete. Ročne je zodpovedná za približne 3 % celosvetových emisií, čo sú alarmujúce čísla. Medzinárodná námorná organizácia (IMO) sa preto už roky snaží redukovať emisie v tomto odvetví, pričom najnovším cieľom je uhlíková neutralita do roku 2050.
Napriek snahám o zavedenie alternatívnych palív alebo elektrických lodí sú investície do nových jednotiek náročné, zdĺhavé a drahé. Preto sa do popredia dostávajú inovácie, ktoré by mohli znížiť emisie už na existujúcich lodiach. A práve tu prichádza na scénu Clipper Eris.
Clipper Eris: Zachytáva 70 % emisií už na palube
Nórska spoločnosť Solvang ASA vyvinula technológiu, ktorá umožňuje zachytávať až 70 % emisií CO2 priamo na palube lode. Tento prelomový systém nesie názov Onboard Carbon Capture and Storage (OCCS) a kombinuje moderné technológie čistenia výfukových plynov s tzv. scrubbermi.
Ako to funguje? CO2 sa zachytáva z výfukových plynov obrovského 7-megawattového motora, následne sa chladí až do skvapalnenia a ukladá v špeciálnych nádržiach na palube lode. Ide o dôležitý krok smerom k dekarbonizácii lodnej dopravy.
Začiatok ekologickej revolúcie na mori?
Clipper Eris sa vydal na dvojročnú testovaciu plavbu zo Singapuru vo februári tohto roka. Ak testy potvrdia úspešnosť tejto technológie v reálnych podmienkach, spoločnosť Solvang plánuje modernizáciu ďalších siedmich lodí.
Podľa Fleet Directora Solvang ASA, Tora-Øyvinda Aska, má zachytené CO2 široké využitie. Môže slúžiť na výrobu zelených syntetických palív, ako aj v potravinárskom a nápojovom priemysle. Navyše, zavedenie OCCS na existujúce lode je oveľa rýchlejšie a lacnejšie než stavba úplne nových bezemisných lodí.
Clipper Eris: Nádej pre čistejší oceán
Technológia OCCS môže byť jedným z najefektívnejších riešení pre ekologizáciu morskej dopravy. Znižuje emisie priamo pri zdroji a otvára cestu k rýchlejšej transformácii odvetvia. Clipper Eris tak predstavuje prvý krok k čistejšiemu oceánu a udržateľnejšej budúcnosti.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Hit modernej turistiky: Plavby ponúkajú dobrodružstvo, pohodlie aj luxus
Kia prináša život do nehostinnej Sahary: Daruje vodu a nádej
Štyri autá, žiadne značky: Ako zvládnuť križovatky bez pravidiel?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.