13.2.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/MrChallinger).
Inovatívne technológie nie sú neomylné. Tesla Cybertruck s aktivovaným Full Self-Driving systémom (FSD) narazil v americkej Floride do pouličného osvetlenia, keď nezvládol zmenu jazdného pruhu. Našťastie, vodič vyviazol bez zranení, no incident opäť otvára otázky o skutočnej bezpečnosti autonómneho riadenia.
![Havarovaný Cybertruck](https://www.autotrendy.sk/wp-content/uploads/2025/02/Tesla-Cybertruck-1024x580.jpg)
Foto: x.com/MrChallinger
Zmena jazdného pruhu, ktorá skončila pohromou
Na prvý pohľad to znie ako sci-fi. Jonathan Challinger, softvérový inžinier, ktorý by mal mať k technológiám veľmi blízko, bol za volantom svojho futuristického Tesla Cybertrucku. Mal aktivovaný najnovší softvér FSD vo verzii 13.2.4 a navigáciu nastavenú na známu trasu. No potom sa stalo niečo nečakané.
Vozidlo sa pokúsilo prejsť do ľavého pruhu, no tento manéver nezvládlo. Auto narazilo na obrubník a následne do stĺpa verejného osvetlenia. Aj keď vodič situáciu sledoval, na reakciu už bolo príliš neskoro.
Rýchlosť a šťastie v nešťastí
Podľa poškodenia na aute musela byť rýchlosť v čase nárazu veľmi vysoká. Napriek tomu však Challinger vyviazol bez akéhokoľvek fyzického zranenia. Priznal však, že mu incident spôsobil nepríjemný šok.
Táto nehoda však nie je len o šťastí vodiča. Nastolila aj otázku, či je aktuálny stav autonómneho riadenia skutočne pripravený na bezstarostnú prevádzku na cestách.
Kliknite a šoférujte? Nie tak rýchlo
Tesla a Elon Musk opakovane upozorňujú, že ich Full Self-Driving technológia stále nie je na takej úrovni, aby dokázala plne nahradiť pozornosť vodiča. Musk nedávno vyhlásil: „Softvér bude v budúcnosti schopný riadiť bez ľudského zásahu. Pravdepodobne sa to stane do konca roka, ale zatiaľ tam ešte nie sme.“
Challinger sa po nehode rozhodol zdieľať svoju skúsenosť na sociálnych sieťach, aby varoval ostatných vodičov, že aj pri pokročilých funkciách autonómneho riadenia je ľudská pozornosť stále nevyhnutná.
Bude budúcnosť autonómna?
Incident s Cybertruckom poukazuje na dôležitosť kombinácie technológie a ľudskej zodpovednosti. Aj keď Tesla neustále pracuje na vylepšení svojho softvéru, podobné prípady nám pripomínajú, že úplne autonómna budúcnosť je ešte stále pred nami.
Tá istá technológia, ktorá poháňa aj autonómne taxíky Tesla, zatiaľ stále potrebuje ľudský dohľad. Ak sa má Elonov optimizmus naplniť, chce to ešte viac testovania a vývoja. Nateraz však ostáva otázka: Sme pripravení zveriť volant výlučne do rúk softvéru?
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Automobilový priemysel v problémoch: Európska únia zváži „emisný dlh“
Nejazdíte dlhšie autom? Akumulátor vás môže sklamať v najhoršom momente!
Menej nehôd, viac bezpečnosti! Zásadné zmeny na diaľniciach
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.