19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: google.com/maps).
Predstavte si, že sa ráno zobudíte ako občan Španielska, no o pár mesiacov sa stanete Francúzom – bez toho, aby ste sa čo i len pohli z miesta. Znie to ako scenár absurdnej komédie, ale presne takáto situácia existuje na jednom malom ostrove medzi Francúzskom a Španielskom. Bažantí ostrov (Isla de los Faisanes/Île des Faisans) je jediným miestom na svete, ktoré pravidelne mení svoju štátnu príslušnosť. Každých šesť mesiacov prechádza z rúk jednej krajiny do druhej.

Foto: google.com/maps
Bažantí ostrov leží uprostred rieky Bidasoa, ktorá tvorí prirodzenú hranicu medzi Francúzskom a Španielskom. Namiesto toho, aby sa tieto dve mocnosti hádali o vlastníctvo tohto nepatrného kúska zeme, vymysleli netradičné riešenie – budú sa oň deliť v čase.
Najmenší „time-share“ na svete: Ako funguje striedavé vlastníctvo ostrova
Bažantí ostrov má rozlohu len približne 3000 štvorcových metrov. Od 1. februára do 31. júla patrí ostrov Španielsku. Následne, od 1. augusta do 31. januára, prechádza pod správu Francúzska. Táto striedavá suverenita nemá nikde inde vo svete obdobu. Predstavte si, že by ste tam žili – každých šesť mesiacov by ste museli meniť občianstvo, menu, daňový systém a dokonca aj jazyk úradnej komunikácie.
Táto nezvyčajná dohoda bola prvýkrát oficiálne ustanovená v Pyrenejskej mierovej zmluve z roku 1659, ktorá ukončila dlhotrvajúci konflikt medzi oboma krajinami. Odvtedy sa obe krajiny striedajú v správe ostrova s pozoruhodnou pravidelnosťou. Každých šesť mesiacov sa koná symbolický ceremoniál, počas ktorého zástupcovia jednej krajiny odovzdávajú ostrov predstaviteľom druhej krajiny.

Foto: shutterstock.com/EQRoy
Ostrov bez obyvateľov, ale s bohatou históriou kráľovských stretnutí
V súčasnosti na Bažantom ostrove nikto nežije. Napriek tomu má tento nenápadný ostrov mimoriadne bohatú históriu. V minulosti slúžil ako neutrálne územie pre diplomatické stretnutia medzi francúzskymi a španielskymi monarchami. Najslávnejšie stretnutie sa odohralo v roku 1660, keď sa tu konal sobáš francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. s Máriou Terézou, dcérou španielskeho kráľa Filipa IV.
Ostrov bol tiež svedkom mnohých ďalších významných diplomatických rokovaní. Vďaka svojej polohe na hranici predstavoval ideálne neutrálne miesto pre stretnutia predstaviteľov oboch krajín. Dnes ostrov slúži predovšetkým ako turistická atrakcia a historická pamiatka. Návštevníci ho môžu vidieť z brehu rieky Bidasoa, ale pristáť na ňom môžu len s osobitným povolením.

Foto: youtube.com/@karambolagefr
Bizarná otázka občianstva: Čo by sa stalo, keby sa tam niekto narodil?
Hoci na ostrove v súčasnosti nikto nežije, vynára sa zaujímavá teoretická otázka: Akú národnosť by malo dieťa, ktoré by sa narodilo na Bažantom ostrove? Odpoveď závisí od presného dátumu narodenia. Ak by sa dieťa narodilo medzi februárom a júlom, získalo by španielske občianstvo. Ak by prišlo na svet medzi augustom a januárom, stalo by sa francúzskym občanom.
Podobne zaujímavá je otázka, aké zákony by platili pre potenciálnych obyvateľov ostrova. Museli by každých šesť mesiacov meniť svoje daňové priznania? Ktorý súdny systém by riešil prípadné trestné činy? Tieto otázky zostávajú nezodpovedané, keďže ostrov zostáva neobývaný.
Moderná správa ostrova
V súčasnosti sa o Bažantí ostrov starajú námorné úrady oboch krajín. Španielski námorní dôstojníci z mesta Irún a ich francúzski kolegovia z mesta Hendaye sa striedajú v dohľade nad ostrovom. Ich hlavnou úlohou je udržiavať ostrov v dobrom stave a chrániť ho pred eróziou.
Obe krajiny investovali do ochrany ostrova, aby zabezpečili jeho zachovanie pre budúce generácie. V roku 2003 uskutočnili spoločný projekt na spevnenie brehov ostrova. Tento projekt symbolizuje spoluprácu medzi Francúzskom a Španielskom, ktorá pretrváva napriek historickým konfliktom.
Bažantí ostrov predstavuje fascinujúci príklad toho, ako môžu krajiny kreatívne riešiť územné spory. Namiesto konfliktu si Francúzsko a Španielsko vybrali cestu spolupráce a vytvorili jedinečný systém striedavej suverenity. Ak sa niekedy ocitnete na hraniciach medzi Francúzskom a Španielskom, nezabudnite sa pozrieť na tento nenápadný ostrov – možno práve v ten deň mení svoju národnosť. Poznáte aj vy nejaké podobné kuriózne hraničné prípady? Podeľte sa s nami v komentároch!
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Slovinské Alpy: Motoristický raj, kde sa končí asfalt a začína dobrodružstvo
Pozor na Stelvio! Prečo aj skúsení motorkári prehrávajú boj so zákrutou?
Ružový zázrak Európy: Objavte pláž, ktorá vyzerá ako z inej planéty
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.