19.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/72westy).
Britské ministerstvo obrany zakročilo proti elektromobilom s čínskymi komponentmi. Obavy zo špionáže, sabotáže a prenosu citlivých dát prinútili úrady zakázať tieto vozidlá na vojenských základniach a v ich okolí. Čo všetko čínske technológie dokážu a prečo vyvolávajú taký rozruch?

Foto: shutterstock.com/72westy
Hrozba na štyroch kolesách
Čínske elektromobily zaplavujú európske trhy, no so sebou prinášajú aj viac než len ekologické riešenia. Moderné technológie, ako GPS, kamery či bezdrôtové pripojenie, ukrývajú potenciál prenášať informácie. Britské ministerstvo obrany preto začalo konať a zakázalo vjazd vozidlám s čínskymi komponentmi na strategické miesta.
Vojaci a zamestnanci základní dostali jasné inštrukcie – elektromobily s čínskou technológiou musia parkovať minimálne tri kilometre od vojenských objektov. Tento krok súvisí s obavami, že vozidlá by mohli zhromažďovať a odosielať citlivé dáta priamo do Číny.
Špionáž skrytá v detailoch
Čínski výrobcovia elektromobilov masívne využívajú moderné technológie v podobe senzorov, kamier, radarov a internetového pripojenia. Podľa odborníkov môžu tieto zariadenia nielen monitorovať pohyb, ale aj zbierať informácie o užívateľoch a ich aktivitách.
Britskí politici bijú na poplach – dokonca aj bežné autá môžu byť zneužité na špionážne účely. Prípady, keď sa v elektronike vozidiel našli podozrivé súčiastky, ako skryté SIM karty, len potvrdzujú, že obavy nie sú prehnané.
Incident, ktorý zmenil pravidlá hry
Znepokojenie britských úradov vyvrcholilo po odhalení incidentu z roku 2023. Počas rutinného prehliadania jedného zo služobných vozidiel objavili technici ukrytú SIM kartu v elektronickom module riadenia. Táto súčiastka, dodaná čínskym subdodávateľom, mohla umožniť sledovanie vozidla v reálnom čase.
Aj keď neexistujú dôkazy, že niekto priamo odovzdával dáta čínskym úradom, už len táto teoretická možnosť stačila na to, aby Británia sprísnila opatrenia.
Bezpečnosť nad ekológiou
Britská vláda jasne deklaruje, že národná bezpečnosť má prednosť pred ekologickými či ekonomickými výhodami. Alicia Kearns, tieňová ministerka pre bezpečnosť, zdôraznila, že transformácia na elektromobilitu je nevyhnutná, ale nesmie ohroziť suverenitu štátu.
Minister obrany Lord Coaker sa vyjadril, že reštrikcie zavedené pre čínske vozidlá sú odpoveďou na reálne riziká, ktoré tieto technológie predstavujú. Vojenské základne, ako RAF Wyton, zohrávajú kľúčovú úlohu v bezpečnostných operáciách a ich ochrana je prioritou.

Foto: shutterstock.com/Wanz.st
Ostražitosť na prvom mieste
Čínske elektromobily rozprúdili diskusiu o rizikách spojených s modernými technológiami. Kým mnohí vidia v týchto vozidlách len pokrok a ekologickú budúcnosť, odborníci poukazujú na ich temnejšiu stránku. Prípad Británie ukazuje, že aj na prvý pohľad nevinné technológie môžu predstavovať potenciálne hrozby.
Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.
Redakcia Auto trendy.
Odporúčané články:
Výška, z ktorej sa vám zatočí hlava: Najvyšší most sveta už čoskoro otvorený
Čínske lietadlo J-50: Neviditeľný lovec nad Taiwanom.
Prečo je v lietadlách tak chladno? Pravda, ktorá vás prekvapí!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.