Cestovanie, Zaujímavosti,

Päť pilierov japonského vzdelávania, ktoré by sme mali zaviesť aj na Slovensku. Ohľaduplnosť na cestách, aj v živote

29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BrutIndia). Predstavte si školský systém, kde deti do 10 rokov nepíšu žiadne testy, nemajú známky a napriek tomu dosahujú špičkové výsledky. Kde neexistujú školníci, pretože...

29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BrutIndia).

Predstavte si školský systém, kde deti do 10 rokov nepíšu žiadne testy, nemajú známky a napriek tomu dosahujú špičkové výsledky. Kde neexistujú školníci, pretože upratovanie je súčasťou výchovy a kde dochádzka dosahuje takmer 100%. Nie, nie je to utópia – je to realita japonského vzdelávacieho systému. Krajina vychádzajúceho slnka dlhodobo patrí medzi najvzdelanejšie národy sveta a ich prístup k výchove detí v ranom veku by mohol byť inšpiráciou aj pre naše školy. Čo robia Japonci inak a prečo sú považovaní za jeden z najmúdrejších národov na svete?

deti upratuju, japonska škola
Japonskí školáci počas každodenného upratovania „o-soji“. V japonských školách neexistujú školníci – žiaci sa sami starajú o čistotu priestorov, čo ich učí zodpovednosti a tímovej práci.
Foto: youtube.com/@BrutIndia

Kým slovenské deti už od prvého ročníka základnej školy zažívajú stres z testov a známok, japonský vzdelávací systém stavia na úplne iných základoch. Japonci veria, že prvé roky školskej dochádzky by mali byť venované budovaniu charakteru, nie memorovaniu faktov.

Žiadne testy do štvrtého ročníka: Prečo Japonci odkladajú skúšanie detí

V japonských školách žiaci nepíšu žiadne testy, kým nedosiahnu štvrtý ročník. Japonci veria, že v tomto veku je potrebné deťom odovzdať dôležitejšie poznatky, než tie, ktoré sa dajú otestovať na papieri. Namiesto stresu z písomiek sa deti učia základné hodnoty, ktoré im pomôžu stať sa plnohodnotnými členmi spoločnosti.

Japonský vzdelávací systém stavia na presvedčení, že akademické vedomosti prídu prirodzene, keď dieťa získa správne návyky a postoje. Preto sa v prvých rokoch školskej dochádzky sústredia na budovanie charakteru a pestovanie lásky k učeniu.

Úcta a správne správanie: Základ japonskej výchovy

Prvým pilierom japonského vzdelávacieho systému je výučba správneho správania a úcty ku všetkým ľuďom bez ohľadu na ich finančné postavenie. Deti sa od útleho veku učia, ako sa správať k starším, rovesníkom aj mladším. Úcta nie je len prázdnym pojmom, ale prejavuje sa v každodenných situáciách.

V japonských školách sa deti učia, že každý človek si zaslúži rešpekt bez ohľadu na to, či je riaditeľom veľkej spoločnosti alebo upratovačom. Táto filozofia vytvára spoločnosť, kde sa ľudia správajú k sebe slušne, čo vedie k menšiemu množstvu konfliktov a lepšej spolupráci.

Žiadni školníci: Ako upratovanie učí zodpovednosti

V japonských školách nenájdete školníkov – žiaci sa delia o povinnosti a plne preberajú zodpovednosť za upratovanie priestorov školy. Tento systém, známy ako „o-soji“ (veľké upratovanie), je každodennou rutinou v japonských školách.

Po vyučovaní sa žiaci rozdelia do skupín a každá skupina má na starosti určitú časť školy. Niektorí zametajú chodby, iní umývajú toalety, ďalší utierajú prach v triedach. Táto aktivita učí deti nielen praktickým zručnostiam, ale aj zodpovednosti za spoločný priestor a podporuje tímovú prácu.

Ochrana životného prostredia: Od malička súčasťou výchovy

Tretím dôležitým prvkom je dôraz na ochranu životného prostredia. Študenti sa od útleho veku učia, aké dôležité je vážiť si prírodu a chrániť ju. Environmentálna výchova nie je len teoretickým predmetom – deti sa aktívne zapájajú do ekologických aktivít.

V mnohých japonských školách majú deti na starosti pestovanie zeleniny a ovocia v školských záhradách, čo im pomáha pochopiť, odkiaľ pochádza jedlo. Tento praktický prístup vedie k tomu, že japonské deti majú hlboko zakorenenú úctu k prírode a prirodzene sa správajú ekologicky.

Vzdelávanie pre vedomosti, nie pre známky

V nižších a stredných ročníkoch sa žiakom nedávajú známky, čo odstraňuje zbytočný stres a súťaživosť. Namiesto toho sa deti učia pre radosť z poznávania a pre praktické využitie vedomostí v živote.

Tento prístup vedie k tomu, že japonské deti majú prirodzenú zvedavosť a túžbu po vedomostiach. Neučia sa preto, aby dostali dobrú známku, ale preto, že chcú rozumieť svetu okolo seba. Výsledkom je, že keď neskôr začnú dostávať známky, pristupujú k nim s väčšou vyrovnanosťou.

deti v jedalni, škola Japonsko
Vyučovanie v japonskej základnej škole sa zameriava na budovanie charakteru a sociálnych zručností. Do štvrtého ročníka deti nepíšu žiadne testy a nedostávajú známky, čo vedie k prirodzenej túžbe po vedomostiach.
Foto: youtube.com/@CafeteriaCulture

Zdvorilosť a dochvíľnosť: Základné kamene úspechu

Piatym kľúčovým prvkom je dôraz na zdvorilosť a dochvíľnosť. Tieto hodnoty sa považujú za základné kamene úspešného života. Deti sa učia, že príchod načas nie je len otázkou slušnosti, ale aj prejavom úcty k času ostatných.

Japonské školy majú prísne pravidlá týkajúce sa dochvíľnosti a žiaci ich berú veľmi vážne. Výsledkom je, že dochádzka v japonských školách dosahuje takmer 100%. Zdvorilosť sa prejavuje v každodennej komunikácii – žiaci sa učia, ako správne pozdraviť, poďakovať a ospravedlniť sa.

Japonský vzdelávací systém nám ukazuje, že existuje aj iná cesta než neustále testovanie a známkovanie detí od útleho veku. Dôraz na budovanie charakteru, samostatnosť a radosť z učenia prináša pozoruhodné výsledky. Japonské deti patria medzi najvzdelanejšie na svete, a to nielen v akademických predmetoch, ale aj v sociálnych zručnostiach.

Možno by stálo za to, aby sme sa aj na Slovensku inšpirovali niektorými prvkami japonského vzdelávacieho systému. Menej testov a známok v prvých ročníkoch a väčší dôraz na budovanie charakteru by mohli priniesť pozitívne zmeny aj do našich škôl.

Čo si myslíte o japonskom vzdelávacom systéme? Mohli by sme niektoré jeho prvky zaviesť aj na Slovensku? Podeľte sa o svoje názory v komentároch!

Ak máte chuť, hlasujte v našej ankete.

Ktorý prvok japonského vzdelávacieho systému by ste najradšej videli aj na slovenských školách?

Redakcia Auto trendy.

Odporúčané články:

Diaľnica v piesočnom mori: Geniálny trik, ktorý zmenil nemožné na možné. Príbeh zázraku v Takla Makan

Dovolenka za babku: Tri skryté európske perly, kde si užijete leto bez davov a prázdnej peňaženky

Slovinské Alpy: Motoristický raj, kde sa končí asfalt a začína dobrodružstvo


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News a na Facebooku.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Najčítanejšie

Odporúčame

Matera: Skryté talianske mesto vytesané do skál, kde sa natáčal James Bond

29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Ryzhkov Oleksandr). Predstavte si mesto staršie ako Rím, kde ľudia žijú nepretržite už 9000 rokov. Mesto, kde domy nie sú…

Nová éra predaja áut alebo ďalší marketingový výstrel do tmy?

29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/Photoroyalty). Máte pocit, že vás pri kúpe auta predajca až príliš presviedča? Čo ak by vás namiesto neho vítal usmievavý…

Najväčší lodný gigant na svete: BYD prináša revolúciu v preprave áut

29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: x.com/PDChina). Čínsky gigant BYD opäť šokuje svet! Predstavili najväčší transportér áut na svete – BYD Shenzhen, ktorý dokáže prepraviť neuveriteľných…

Tajomstvá moderných áut: Mechanici odhaľujú skryté náklady, o ktorých sa nehovorí

29.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@BoschCarService). Moderné autá nám sľubujú komfort, bezpečnosť a bezproblémové používanie, no realita môže byť iná. Mechanici odhaľujú, že za technologickými…

Jeden model zarobí toľko, čo 7 áut Porsche!

28.4.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: shutterstock.com/brunocoelho). Ferrari, značka spájaná s luxusom, rýchlosťou a prestížou, opäť potvrdzuje svoje postavenie lídra. Zatiaľ čo iné automobilky bojujú s…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov